Βαθιά ανάσα πήρε ο Αστέρας!

H ομάδα της Τρίπολης επικράτησε (2-0) του ΟΦΗ στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» με δύο εύστοχα πέναλτι του Μπαράλες και γέμισε με πολύτιμο οξυγόνο τα πνευμόνια της στη μάχη της παραμονής – Σε κακό…φεγγάρι κι εκτός ρυθμού οι Κρητικοί, γνώρισαν τρίτη σερί ήττα στο πρωτάθλημα.

Μονόδρομος ήταν η νίκη για τον γηπεδούχο Αστέρα μέσα στο σπίτι του προκειμένου να πατήσει πιο γερά στα πόδια του στο “Survivor” της Super League.

Στην αντίπερα όχθη η ομάδα του Ηρακλείου πήγε στην Τρίπολη προερχόμενη από τρεις σερί ήττες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο κι έχοντας ως στόχο να κλείσει αυτή την άσχημη παρένθεση.

Ο ΟΦΗ απέκτησε την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και πίεζε ψηλά δεν κατάφερνε να βρει χώρους προς την εστία του Παπαδόπουλου και να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις. Ο Νέιρα έδειχνε εκτός παιχνιδιού με αποτέλεσμα οι δύο winger (Σεμέντο, Βαζ) να συγκλίνουν προς τον άξονα προκειμένου να φτιάξουν παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους.

Ο Αστέρας ήταν «φλύαρος» επιθετικά και δεν πατούσε εύκολα την αντίπαλη περιοχή.

Όλο το…ζουμί στο α΄ημίχρονο ήταν τα τελευταία επτά λεπτά. Οι Κρητικοί έχασαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες για γκολ με τους Κουτρουμπή (39΄) και Φιγκεϊρέδο (41΄) και στην τελευταία φάση μάζεψαν την μπάλα μέσα από τα δίχτυα τους έπειτα από εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπαράλες.

Πέναλτι που σωστά καταλόγισε ο ρέφερι Σιδηρόπουλος όταν έπειτα από πλασέ του Μαρκ Φερνάντεζ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γιαννούλη.

Με την έναρξη του β΄ημιχρόνου το σκηνικό του αγώνα άλλαξε. Ο Αστέρας απέκτησε την πρωτοβουλία των κινήσεων, έβγαλε μεγάλη ενέργεια και πιέζοντας τον ΟΦΗ επεδίωξε να φτάσει στο δεύτερο γκολ. Η κρητική ομάδα αδυνατούσε να κρατήσει τους γηπεδούχους εκτός περιοχής έχοντας αρκετά αμυντικά προβλήματα και όντας ανύπαρκτη επιθετικά.

Ο καλός ρυθμός του Αστέρα με την έναρξη του β΄ημιχρόνου δεν είχε και συνέχεια. Σταδιακά οι Αρκάδες έριξαν στροφές και έβαλαν σε προτεραιότητα την υπεράσπιση του υπέρ τους 1-0 παρά στο πως θα ζευγαρώσουν τα τέρματά τους.

Η μοναδική μοναδική καλή στιγμή στο β΄ημίχρονο για τον ΟΦΗ ήταν ένα πλασέ του Σεμέντο στο 84΄, με τον Αστέρα να «κλειδώνει» τη νίκη του με νέο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπαράλες στο 87΄.

Ο Αστέρας πέτυχε την πρώτη του νίκη για το 2020, έφτασε του 18 βαθμούς και πήρε βαθιές βαθμολογικές ανάσες στην κούρσα της παραμονής. Ο ΟΦΗ πραγματοποίησε μία από τις πιο άσχημες φετινές εμφανίσεις του και ειδικά στο β΄ημίχρονο ήταν…φάντασμα.

Ντεφορμέ η κρητική ομάδα γνώρισε τρίτη σερί ήττα στο πρωτάθλημα κάτι που έχει ως συνέπεια να κατρακυλήσει κάτω από την εξάδα των πλέι οφ.

Πηγή: Sdna.gr