Στην εξάδα με καλή μπάλα ο Παναθηναϊκός

Ξέσπασμα εξάδας με τρία γκολ, δοκάρι και πολύ καλό ποδόσφαιρο από τον Παναθηναϊκό, λίγες ημέρες πριν τη ρεβάνς με τον ΠΑΣ Γιάννινα για το Κύπελλο.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες και στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας απόψε στο ΟΑΚΑ μετά την εύκολη και πιο ευρεία νίκη του στο πρωτάθλημα απέναντι στον Πανιώνιο (3-0) που παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες.

Το τριφύλλι καθάρισε την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο καθώς προηγήθηκε με δύο τέρματα διαφορά και έβαλε το κερασάκι με ένα τρίτο γκολ στο δεύτερο έχοντας επίσης ένα χαμένο πέναλτι κι ένα δοκάρι και παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο ξεκίνημα του ματς και πριν ακόμα συμπληρωθεί το πρώτο 15λεπτο είχε καταφέρει να πετύχει ένα γκολ στο 14’, να έχει ένα δοκάρι στο 7’ (αμφότερα από τον Χρήστο Δώνη) και μία κραυγαλέα/απίθανη ευκαιρία με τον Μακέντα στο 6’ που σε κενή εστία πλάσαρε πάνω στον Ντομίνγκες.

Οι «πράσινοι» είχαν πολύ καλή κυκλοφορία στο συγκεκριμένο διάστημα και έβρισκαν με άνεση χώρους στο αμυντικό τρίτο του Πανιωνίου, πλην όμως παρά το γρήγορο 1-0 στο σκορ, η απόδοσή τους έπεσε αισθητά στο μεσοδιάστημα μέχρι το 45’.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο ωστόσο, μία εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Ζαχίντ στον Μακέντα και ένα άψογο τελείωμα του Ιταλού από πλάγια και δεξιά (45+1’), έφεραν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το τριφύλλι να προηγείται με 2-0 για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα!

Η κατοχής της μπάλας στο πρώτο μισό του ματς ήταν συντριπτικά υπέρ του Παναθηναϊκού (72%-28%) και οι τελικές προσπάθειες πέντε έναντι δύο των «κυανέρυθρων».
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Διούδης σταμάτησε με τα πόδια τετ α τετ με τον Τσιλούλη (59’) και ο Μαλέρμπ απέκρουσε πέναλτι του Χατζηγιοβάνη (62’) αλλά το γκολ του κορυφαίου Ινσούα στο 65’ απλοποίησε τα πράγματα για το τριφύλλι που έφτασε στην πιο εύκολη φετινή του νίκη, λίγες ημέρες πριν τη ρεβάνς του Κυπέλλου με τον ΠΑΣ Γιάννινα την Τετάρτη στο ΟΑΚΑ.

Πηγή: Sdna.gr