«Βούλιαξε» τη Λαμία ο Βόλος στον Παγασητικό!

Η θεσσαλική ομάδα επικράτησε (1-0) της Λαμίας στο Πανθεσσαλικό με γκολ του Μάντζη (50΄) και έριξε στο σακούλι ένα τρίποντο βγαλμένο από ατόφιο χρυσάφι στην κούρσα της παραμονής στη Super League – Ντεφορμέ και πέντε ματς χωρίς νίκη οι Φθιώτες.

Με τις δύο ομάδες να παρατάσσονται στον αγωνιστικό χώρο χωρίς νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, το «τρίποντο» ήταν ο αποκλειστικός στόχος τους προκειμένου να πάρουν τα…πάνω τους βαθμολογικά.

Οι δύο ομάδες έριξαν το μεγαλύτερο βάρος τους στην ανασταλτική λειτουργία τους και στο πως θα καταφέρουν να διατηρήσουν ανέπαφη την εστία τους, με αποτέλεσμα οι αξιόλογες φάσεις να΄ναι ελάχιστες κατά τη διάρκεια του πρώτου 45λεπτου που όπως εύκολα αντιλαμβάνεστε κινήθηκε σε άκρως χαμηλά επίπεδα από πλευράς ρυθμούς και γενικότερα θεάματος.

Ο Βόλος είχε την κατοχή της μπάλας δυσκολευόταν όμως σε πολύ μεγάλο βαθμό στην παραγωγή των φάσεων.

Η κορυφαία στιγμή των γηπεδούχων ήταν το απευθείας χτύπημα φάουλ του Μουνίθ που εξουδετέρωσε δύσκολα ο Κάχριμαν στο 44΄, ενώ στην αντίπερα όχθη, η Λαμία φάνηκε πιο απειλητική στο 38΄με ένα επικίνδυνο σουτ του Ρόμανιτς.

Ξεχωριστά αναφορά χρήζει η φάση του 16ου λεπτού με τον διαιτητή Γκορτσίλα να αποβάλλει αρχικά τον τερματοφύλακα του Βόλου, Γκαραβέλη για απομάκρυνση της μπάλας με τα χέρια εκτός περιοχής και τελικά να ανακαλεί (ορθώς) την απόφασή του με τη χρήση VAR!

Το ματς ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό στο β΄ημίχρονο και του γηπεδούχους αφού έχασαν μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Ζοαό (49΄) να βρίσκουν το δρόμο προς τα δίχτυα με την συμπλήρωσε 50 λεπτών και σκόρερ τον Μάντζη (1-0) με το…μισό γκολ να ανήκει στον Μουνίθ που έβγαλε σέντρα «πάρε – βάλε» για γκολ.

Το παιχνίδι συνέχισε να΄χει καλό ρυθμό και μετά το γκολ των γηπεδούχων οι οποίοι λίγο έλειψε στο 69΄να ζευγαρώσουν τα τέρματά τους με κεφαλιά του Ζοάο.

Από την πλευρά της η Λαμία από την στιγμή που βρέθηκε πίσω στο σκορ «ξεδίπλωσε» πιο έντονες επιθετικές διαθέσεις και… φλέρταρε με το γκολ με τον Βύντρα στο 71΄.

Στα εναπομείναντα λεπτά η θεσσαλική ομάδα διαχειρίστηκε το παιχνίδι έτσι όπως ακριβώς έπρεπε ούτως ώστε να κρατήσει τους φιλοξενούμενους εκτός περιοχής και να «κλειδώσει» τη νίκη χωρίς καρδιοχτύπια.

Με το «τρίποντο» που έριξε στο σακούλι η ομάδα του Βόλου έφτασε τους 25 βαθμούς και πήρε βαθιά ανάσα επιστρέφοντας στο δρόμο των επιτυχιών έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές χωρίς νίκη.

Η Λαμία παρέμεινε για πέμπτο σερί ματς χωρίς νίκη, «κόλλησε» στους 24 βαθμούς και αντί για την εξάδα και τα πλέι οφ που έβλεπε μέχρι πρότινος, κάπου εδώ αρχίζουν τα πρώτα καρδιοχτύπια για την παραμονή στη κατηγορία.

Πηγή: Sdna.gr