Ολυμπιακός - Ξάνθη 3-1: Εύκολα και απλά με Ελ Αραμπί!

Σε ρυθμό ρελαντί ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-1 της Ξάνθης, επέστρεψε στην κορυφή και περιμένει γκέλα του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ. Πάλι γκολ ο Ελ Αραμπί.

Ένα εύκολο απόγευμα Σαββάτου πέρασε ο Ολυμπιακός στο Καραϊσκάκη, επικρατώντας 3-1 της Ξάνθης για την 22η αγωνιστική της Super League. Με τους Ελ Αραμπί, Σουντανί και Βαλμπουενά να πιάνουν εξαιρετική απόδοση και την ακριτική ομάδα να μην μπορεί σε κανένα σημείο του 90λεπτου να αντιπαρατάξει αντίσταση στις ορέξεις των «ερυθρόλευκων», η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έκανε το γνωστό καλό επιθετικό παιχνίδι της και ευχαρίστησε το κοινό της.

Με το γκάζι στο... πάτωμα από τη σέντρα μπήκε στο ματς ο Ολυμπιακός, δείχνοντας μια ξεκάθαρη διάθεση για να φτάσει σε μια εμφατική νίκη, ούτως ώστε να ανέβει και πάλι προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας και να περιμένει πλέον το αποτέλεσμα στο κυριακάτικο Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ. Από τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να αξιοποιήσουν μόλις την πρώτη τους ευκαιρία στο παιχνίδι στο 5ο λεπτό και να ανοίξουν το σκορ με τον Σουντανί, στη συνέχεια κυριάρχησαν πλήρως σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του αγωνιστικού χώρου, ελέγχοντας απόλυτα το ματς.

Η δε Ξάνθη από την πλευρά της, ούσα απολύτως ακίνδυνη και εύκολα κλεισμένη από την άμυνα του Ολυμπιακού από τη μέση και μπροστά, περιορίστηκε σε έναν παθητικό ρόλο, προσπαθώντας μάλλον να περισώσει ό,τι περισσότερο μπορούσε από το ματς και να κλείσει όσο πιο καλά μπορούσε τους χώρους προς την περιοχή του Αμπάντ. Βεβαίως, όπως αποδείχθηκε από το πρώτο ημίχρονο, η ακριτική ομάδα δεν έκανε ιδιαίτερα καλή δουλειά σε αυτό το κομμάτι, αφού οι «ερυθρόλευκοι» -με τους περισσότερους παίκτες του Μαρτίνς να πιάνουν υψηλή απόδοση- δημιούργησαν αρκετές κλασικές ευκαιρίες και τελικά έφτασαν και σε δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο, με το 2-0 του Ελ Αραμπί στο 42' που ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς.

Τίποτα απολύτως δεν άλλαξε ως προς την εικόνα του ματς με την έναρξη του β' μέρους, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει ως απόλυτος κυρίαρχος, με τη μπάλα σταθερά στα πόδια και με δημιουργία περισσότερων φάσεων. Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο η ομάδα του Μαρτίνς έπαιξε το γνωστό ποδόσφαιρό της και έφτασε επίσης γρήγορα σε ένα ακόμη γκολ, στο 52ο λεπτό, με δημιουργό τον Σουντανί και τον Φασίδη να σημειώνει αυτογκόλ προ του Μασούρα. Στα επόμενα λεπτά, η Ξάνθη κατάφερε να μειώσει σε 3-1 με το πέναλτι που κέρδισε ο Στάρτζον μετά το λάθος του Σεμέδο και εκτέλεσε ο Κάστρο, όμως και πάλι ελάχιστα πράγματα άλλαξαν στο ματς, με τον ρυθμό να πέφτει σταδιακά. Ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε εύκολα το αποτέλεσμα ως το φινάλε και επέστρεψε -έστω και προσωρινά- στην κορυφή.

Πηγή: Sdna.gr