Ατρόμητος-ΑΕΚ 0-1: Το πήρε και ανεβαίνει!

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ, που πέρασε με νίκη από το Περιστέρι στο ντεμπούτο του Αραούχο και με μια καρφωτή κεφαλιά του Κρίστισιτς νίκησε 1-0 τον Ατρόμητο.

Το πρώτο μέρος αναλώθηκε στα σκληρά μαρκαρίσματα, τις κίτρινες κάρτες και τις διαμαρτυρίες. Το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά είχε πολύ πάθος και πολλά νεύρα και ο Σιδηροπουλος προσπάθησε να μην χάσει τον έλεγχο. Χαρακτηριστικό είναι ότι έβγαλε οκτώ κίτρινες, πέντε για τους φιλοξενούμενους και τρεις για τους γηπεδούχους.

Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ έδειξε να έχει την πρωτοβουλία και είχε τρεις καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ. Με τον Αραούχο στο 6’, την κεφαλιά του Σιμάνσκι στο 20’ που έδιωξε ο Μέγιερι και σταμάτησε στο δοκάρι και στο 30’ το πλασέ του ίδιου παίκτη μέσα από τη περιοχή που πέρασε ξυστά από το δοκάρι του Ούγγρου.

Ο Ατρόμητος αρκέστηκε στο να περιμένει να χτυπήσει στην κόντρα και ουσιαστικά η καλύτερες στιγμές του ήταν μια αδύναμη κεφαλιά του Στρουγγη από καλή θέση και ένα γύρισμα από κόρνερ του Μπακάκη που λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στην επανάληψη ο Ατρομητος φάνηκε να βγαίνει πιο αποφασισμένος και έφτασε κοντά στο γκολ στο 54’ με την εξ επαφής κεφαλιά του Γιακουμάκη να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μπάρκα. Η ΑΕΚ πήρε και πάλι τον έλεγχο στα επόμενα λεπτά και άνοιξε το σκορ στο 65’ με πανέμορφη κεφαλιά του Κρίστισιτς.

Η ΑΕΚ μετά το γκολ έδειξε ότι πήρε αυτό που ήθελε και ο Ατρομητος δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Μπάρκα. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά η ομάδα του Περιστεριου αναγκάστηκε για περίπου δέκα λεπτά να παίξει με παίκτη λιγότερο μετά τον σοβαρό τραυματισμό του Γιακουμάκη στο κεφάλι από χτύπημα του Οικονόμου και με τον Παντελιδη να έχει συμπληρώσει τις αλλαγές του.

Το 0-1 για την ΑΕΚ έμεινε ως το τέλος καθώς παρά τα έξι λεπτά των καθυστερήσεων, τα νεύρα και τα φάουλ συνεχίστηκαν. Η Ένωση κράτησε τους τρεις βαθμούς ενώ ο Ατρομητος έχασε κι άλλο έδαφος από την εξάδα.

Πηγή: Sdna.gr