ΠΑΟΚ: Τεσσάρα στον ΟΦΗ κι ακολουθεί τον Ολυμπιακό!

Για ένα ημίχρονο ο ΠΑΟΚ προβλημάτισε, αλλά το ξέσπασμα στο ξεκίνημα του β' μέρους έδιωξε το άγχος και χάρισε ένα εύκολο τελικά τρίποντο στον Δικέφαλο επί του ΟΦΗ με το καθαρό 4-0.

Αν και έδειξε δύο διαφορετικά πρόσωπα σε πρώτο και δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του ΟΦΗ με 4-0 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τσούμπα Άκπομ στο παιχνίδι της 23ης αγωνιστικής της Super League στο γήπεδο της Τούμπας και πλέον στρέφει την προσοχή του στο επαναληπτικό παιχνίδι Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό την προσεχή Τετάρτη (12/2).

«Μεταμορφωμένος» παρουσιάστηκε ο ΠΑΟΚ μετά το ματς Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό, εμφανίζοντας απέναντι στον ΟΦΗ κατά τη διάρκεια του α΄ημιχρόνου πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη και στη δημιουργία φάσεων. Ο Αμπέλ Φερέιρα επέλεξε να κάνει διαχείριση του ρόστερ, θέλοντας να «φρεσκάρει» μεσοεπιθετικά την ομάδα του αλλά βάσει της εξέλιξης του παιχνιδιού δεν δικαιώθηκε, με τους «ασπρόμαυρους» να ολοκληρώνουν το 45λεπτο χωρίς τελική στην εστία.

Η στατιστική υπηρεσία αποτυπώνει πλήρως την εικόνα των δυο ομάδων που κατέγραψαν 3-2 τελικές προσπάθειες αλλά καμία στο στόχο, με τον ΠΑΟΚ να απολαμβάνει μια φλύαρη υπεροχή βάση κατοχής της μπάλας (70-30%), χωρίς να είναι απειλητικός και ουσιαστικός απέναντι στους Κρητικούς, στο χειρότερο -ενδεχομένως- πρώτο ημίχρονο της σεζόν για τους «ασπρόμαυρους».

Στην αντίπερα όχθη, ο ΟΦΗ έδωσε γήπεδο στον ΠΑΟΚ αλλά παρουσιάστηκε απόλυτα διαβασμένος τακτικά. Δεν επέτρεψε στους Θεσσαλονικείς να δημιουργήσουν ρήγματα σε κανένα σημείο του παιχνιδιού ενώ τους ανήκε και η μοναδική κλασσική ευκαιρία στο 39΄ με εκφραστή τον Σεμέδο μετά από λάθος του Μπίσεσβαρ. Το 0-0 ήταν και το σκορ που οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του β΄μέρους, οι αλλαγές ήταν επιβεβλημένες από τον Αμπέλ Φερέιρα, αποσύροντας τους Ελ Καντουρί και Εσίτι προκειμένου να ρίξει Λημνιό - Μαουρίσιο για να δώσει περισσότερη ένταση στην ομάδα του, με τον Γιώργο Σίμο να απαντά με Ναμπί αντί του Νέιρα.

Η «απόσβεση» του Λημνιού ήρθε μερικά λεπτά αργότερα, όταν «μπούκαρε» από τα αριστερά στην περιοχή του ΟΦΗ και ο Μπράουν τον ανέτρεψε, με τον Φωτιάδη να καταλογίζει πέναλτι. Ο Μπίσεσβαρ, απόντος του Βιεϊρίνια, ανέλαβε την εκτέλεση, ο Σωτηρίου -όμως- του είπε «όχι», με τον Άκπομ να παίρνει το ριμπάουντ και με τη βοήθεια του δοκαριού να ανοίγει το σκορ για το 1-0.

Μετά το προβάδισμα ήταν σαφές πως οι γηπεδούχοι είχαν ανακτήσει ψυχολογία και εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» την υπόθεση - τρίποντο παρά το γεγονός πως είχαν απέναντί τους έναν εξαιρετικό τερματοφύλακα. Μέσα σε διάστημα δέκα λεπτών, ανέβασαν το δείκτη του σκορ σε 2-0, μετά το πέναλτι που καταλόγισε ο Έλληνας ρέφερι στην ανατροπή του Λάμπρου από τον Γιαννούλη.

Αυτήν την φορά ήταν η σειρά του Τσούμπα Άκπομ να βρεθεί πάνω από τη μπάλα και να νικήσει τον Σωτηρίου, ο οποίος έπεσε σωστά αλλά είδε εν τέλει τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του. Η... σεμνή τελετή έδειχνε να φθάνει στο τέλος της στο 66΄, με τον Λάμπρου να βρίσκει με τη σειρά του δίχτυα στην πρώτη του συμμετοχή ως βασικός στην ενδεκάδα του ΠΑΟΚ μετά από σέντρα του Μίσιτς για το 3-0.

Ο Αουγκούστο, όμως, είχε διαφορετική άποψη και φρόντισε να πιστοποιήσει αυτό που ξέρει να κάνει καλά, να σουτάρει με το αριστερό εκτός περιοχής. Κάτι που δοκίμασε και στο 83΄, καταγράφοντας το τελικό 4-0.

Πηγή: Sdna.gr