Λάρισα - ΠΑΟΚ 1-2: Πήρε αυτό που ήθελε

Δεν έθελξε ο ΠΑΟΚ. Ήταν όμως ουσιαστικός και παλικάρι (1-2) σε μια αφιλόξενη έδρα απέναντι στην ΑΕΛ που έπαιξε σαν κομάντο για να σταματήσει τον Δικέφαλο!

Λάρισα και ΠΑΟΚ παρουσιάστηκαν αρκετά διαφοροποιημένες στο χορτάρι του AEL FC Arena λόγω απουσιών, ωστόσο, στη «μάχη» της σκακιέρας αποδείχθηκε πως η κίνηση του Αμπέλ Φερέιρα να φέρει και πάλι τον Λημνιό έξω αριστερά αποδείχθηκε κομβική. Ο Έλληνας μεσοπιθετικός δημιούργησε αρκετά προβλήματα με το... καλημέρα από την πλευρά του ενώ φρόντισε να μετουσιώσει σε γκολ τη δεύτερη ευκαιρία του Δικεφάλου, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του μόλις στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε αυτό που έψαχνε από νωρίς, ωστόσο, η έλλειψη συγκέντρωσης έφερε εύκολα λάθη, με την ΑΕΛ να παίρνει μέτρα στο γήπεδο από το 20' και μετά, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Το παιχνίδι πήγε στη δύναμη και στις «μονομαχίες», έχοντας αρκετές στιγμές έντασης ενώ χρειάστηκε και η συνδρομή του VAR προκειμένου να αποσαφηνιστεί η φάση με τον Αουγκούστο για την οποία οι γηπεδούχοι φωνάζουν για πέναλτι.

Όλα έδειχναν πως το γκολ του Λημνιού θα ήταν το μοναδικό που θα χώριζε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, ωστόσο, ο Αουγκούστο είχε διαφορετική άποψη και με ένα ασύλληπτο γκολ με το «φαρμακερό» αριστερό, έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Κρίστινσον για το 0-2.

Στο β΄ημίχρονο ο πρώτος λόγος -θεωρητικά- ανήκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κατέγραψαν και δοκάρι με τον Πέλκα στο 56΄ αλλά φάνηκαν να αντιμετωπίζουν προβλήματα στη διαχείριση του υπέρ τους σκορ, ενισχύοντας την πεποίθηση στο στρατόπεδο της ΑΕΛ να εκμεταλλευτούν τους κενούς χώρους, ψάχνοντας το γκολ που θα τους έβαζε εκ νέου στη διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Το γκολ για τους «βυσσινί» ήρθε στο 67΄με την υπογραφή του νεοαποκτηθέντα Ηλιάδη, ο οποίος με ένα μονοκόμματο σουτ, μείωσε σε 1-2 για την ομάδα του, αναπτερώνοντας τις ελπίδες της ΑΕΛ. Παρά τη διάθεση που υπήρχε από τους γηπεδούχους, θέλοντας να τα παίξουν όλα γι΄όλα μέχρι τέλους, το σκορ παρέμεινε ως είχε με τον ΠΑΟΚ να τελειώνει... σβηστά το ματς και να παίρνει μια πολύτιμη νίκη σε μια ομολογουμένως δύσκολη έδρα.

Πηγή: Sdna.gr