Ξάνθη - Λαμία 0-0: Δεν έβρισκαν δίχτυα με τίποτα!

Ξάνθη και Λαμία τήρησαν την παράδοση και έμειναν στο 0-0, σ΄ ένα ματς που και οι δύοι θα μπορούσαν να το είχαν κερδίσει, με βάση τις ευκαιρίες που είχαν ειδικά στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Σ΄ ένα ματς που λίγοι θα θυμούνται Ξάνθη και Λαμία έμειναν στο 0-0, τήρησαν την παράδοση και δεν μπόρεσαν να πληγώσουν τα αντίπαλα δίχτυα.

Για την Ξάνθη ήταν το τρίτο σερί 0-0 ενώ η Λαμία έχασε χρυσή ευκαιρία να φύγει με το διπλό και να πάρει μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Η Ξάνθη είχε τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Λαμία. Οι δυο πρώτες φάσεις του αγώνα ανήκαν στους γηπεδούχους, χωρίς φυσικά να δημιουργήσουν ιδιαίτερη αναταραχή στην εστία των φιλοξενούμενων.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, με τα ποσοστά κατοχής να είναι συντριπτικά υπέρ τους. Φυσικά όμως ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να γίνει και στην πολύ καλή άμυνα που έπαιζε η Λαμία.

Η Ξάνθη μπορεί να έφτανε με σχετική ευκολία έξω από την περιοχή της Λαμίας, αλλά από κει και έπειτα τα έβρισκε σκούρα.

Γενικά οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να απειλήσουν με στημένες φάσεις, αλλά όπως αναφέραμε και πιο πάνω η άμυνα των φιλοξενούμενων ανταποκρινόταν.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν με την Λαμία να παρουσιάζει ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο. Η κατοχή ήταν ισορροπημένη και οι ευκαιρίες ανήκαν στους φιλοξενούμενους.

Συγκεκριμένα, στο πρώτο 15 λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου η Λαμία είχε δύο κλασσικές ευκαιρίες για γκολ, τα οποία δεν πέτυχε λόγω κακών τελειωμάτων των παικτών της.

Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα οι δύο ομάδες ειχαν από μία μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα, με το δοκάρι της Ξάνθης στο 87΄ να είναι η μεγαλύτερη.

Πηγή: Sdna.gr