Αστέρας Τρίπολης - Παναθηναϊκός 1-1: Έγκλημα (Ζαχίντ) και τιμωρία!

Ο Ζαχίντ κλώτσησε τη μπάλα, αποβλήθηκε και μαζί κλώτσησε το τρίποντο για τον Παναθηναϊκό. Τριπλή ευκαιρία με τον Περέα στο τέλος να χάνει τα άχαστα. Πάλεψε και πήρε το Χ στο τέλος (1-1) ο Αστέρας Τρίπολης.

Κανείς δεν έμεινε ευ(Χ)αριστημένος απόψε στην Τρίπολη, με τον τοπικό Αστέρα και τον Παναθηναϊκό να μένουν στο 1-1.

Οι μεν γηπεδούχοι απώλεσαν τη δυνατότητα να προσπεράσουν τον ΟΦΗ στη μάχη για την προνομιούχο 6η θέση, οι δε πράσινοι να πετύχουν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα και να αυξήσουν την απόσταση από τον Αρη.

Αμφότερες οι ομάδες ξεκίνησαν το ματς διστακτικά και αναλώθηκαν σε αναγνωριστικό τρόπο παιχνιδιού, αδυνατώντας να βρουν το ρυθμό που θα ήθελαν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Το κύριο χαρακτηριστικό στο πρώτο μισό του ματς ήταν τα πολλά λάθη εκατέρωθεν, οι λιγοστές υποσχόμενες ευκαιρίες και το κακό θέαμα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα των ημιχρόνων σε ισορροπία μεν, αλλά με πολλούς προβληματισμούς.

Ο Παναθηναϊκός είχε τεράστιο πρόβλημα στο χτίσιμο του παιχνιδιού και στη μεταφορά της μπάλας προς την επίθεση, την ίδια στιγμή που ο Αστέρας Τρίπολης αρκούνταν στο οργανωμένο του πρέσινγκ ψηλά και σε τυχόν εκμετάλλευση ατομικών λαθών των «πράσινων».

Ως απόρροια των δύο παραπάνω στοιχείων ήταν και η κακή εικόνα του ματς και η απουσία κραυγαλέας ευκαιρίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο, το πέναλτι που κέρδισε ο Νατζ από τον Τασουλή στο 47’ (και υπέδειξε ο διαιτητής μέσω VAR) και η εύστοχη εκτέλεση του Μακέντα στο 51’ (0-1) με τη… δεύτερη αφού στην πρώτη ο Παπαδόπουλος είχε βγει πιο γρήγορα από την εστία του, άλλαξε τα δεδομένα στο ματς.

Ο Αστέρας ανέβασε τις γραμμές του και πήρε περισσότερα ρίσκα, ενώ στο 65’ ο Παναθηναϊκός έμεινε με παίκτη λιγότερο εξαιτίας αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Ζαχίντ.

Στο 85’ κατάφερε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης με τον Χαουρέγκι (1-1) και το ματς έγινε ροκ στις καθυστερήσεις, με τον Περέα να αστοχεί πλασάροντας άουτ σε τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο στο 91’.

Πηγή: Sdna.gr