Λαμία - Άρης 2-2: Όρθιος κόντρα στον... Αραβίδη!

Ο Χρήστος Αραβίδης έκανε ονειρεμένο ντεμπούτο με τη Λαμία, την έβαλε μπροστά στο σκορ με 2-0, όμως ο Άρης επέστρεψε στο ματς (2-2) και ουσιαστικά «κλείδωσε» μια θέση στα playoffs.

Ο Χρήστος Αραβίδης με τα δύο προσωπικά του γκολ είχε βάλει την δική του... σφραγίδα στο παιχνίδι. Δύο λεπτά όμως αρκούσαν στον Αρη για να ισοφαρίσει σε 2-2 και να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό που επί της ουσίας του εξασφαλίζει την είσοδο στα πλέι οφ.

Οι γηπεδούχοι, τα έκαναν όλα τέλεια μέχρι και το 47' του αγώνα, όταν και πήραν προβάδισμα δύο γκολ, έχοντας χάσει και πέναλτι (στο 0-0). Ο Αρης που μέχρι εκείνο το σημείο του αγώνα, έμοιαζε να είναι σε... άλλο γήπεδο, εκμεταλλεύτηκε τις δύο στιγμές που του παρουσιάστηκαν στο παιχνίδι και με τους Λάρσον και Ιντέγε, έφυγαν από την πόλη της Φθιώτιδας με έναν πολύτιμο βαθμό.

Στο χειρότερο με διαφορά του ημίχρονο στο φετινό πρωτάθλημα ο Αρης δεν μπόρεσε όχι απλώς να απειλήσει την Λαμία, αλλά ούτε καν να προβληματίσει τους γηπεδούχους που εκτός του γκολ που πέτυχαν με τον Αραβίδη (ο Ελληνας επιθετικός σκόραρε μετά από 469 ημέρες στο ελληνικό πρωτάθλημα στην πρώτη του συμμετοχή με τους Λαμιώτες), είχαν λίγο νωρίτερα και την μεγάλη ευκαιρία με το χαμένο πέναλτι του Βασιλόγιαννη (απέκρουσε ο Κουέστα).

Οι Κίτρινοι έδειξαν φανερά κουρασμένοι, μη έχοντας φαντασία και εκρηκτικότητα στο παιχνίδι τους, χαρακτηριστικά στοιχεία δηλαδή στο παιχνίδι τους στις προηγούμενες αγωνιστικές. Η Λαμία, έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα και παρά το γεγονός πως δεν έβγαλε πολλές φάσεις πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της σκορ.

Σαν να μην έφτανε αυτό, η Λαμία βρήκε και δεύτερο γκολ και πάλι με τον Χρήστο Αραβίδη στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου. Αυτή τη φορά, η άμυνα του Αρη πιάστηκε στον ύπνο έπειτα από την εκτέλεση κόρνερ και την κεφαλιά πάσα του Καραμάνου. Και εκεί που όλα έμοιαζαν να παίρνουν τον δρόμο τους, ο Αρης αφυπνίστηκε και κατάφερε μέσα σε διάστημα δύο λεπτών να ισοφαρίσει, αξιοποιώντας στο έπακρο τις δύο φάσεις που δημιούργησε στο παιχνίδι. Αρχικά ο Λάρσον μείωσε στο 53΄με ωραίο σουτ στην κίνηση, με τον Ιντέγε στο 55' να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια.

Το 2-2 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, ο Αρης έφτασε τους 34 βαθμούς και με το...1,5 πόδι είναι στα πλέι οφ, με τη Λαμία να αποχαιρετά και μαθηματικά τις όποιες ελπίδες διατηρούσε για είσοδο στα πλέι οφ.

Πηγή: Sdna.gr