Νίκησε και ξαναστρέφεται σε Μπενφίκα ο ΠΑΟΚ

H δουλειά για τον ΠΑΟΚ έγινε! Η πρώτη αποστολή της σεζόν για το πρωτάθλημα της Super League στέφθηκε με επιτυχία για τον Δικέφαλο που επικράτησε με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης και μπορεί πλέον να στρέψει το βλέμμα του στο σπουδαίο ευρωπαϊκό παιχνίδι με την Μπενφίκα την ερχόμενη Τετάρτη, ματς που δίνει το εισιτήριο της εισόδου στους ομίλους του Champions League.

Μια νίκη που ήταν το μοναδικό ζητούμενο για τους Θεσσαλονικείς δεδομένου πως κουβαλούν από πέρσι την τιμωρία των -2 βαθμών από το νέο πρωτάθλημα.

Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, με τις επεμβάσεις του Παπαδόπουλου να είναι καθοριστικές για τον πολύ καλά στημένο Αστέρα Τρίπολης που απέδειξε και φέτος πως θα είναι μια από τις πιο δυσκολοκατάβλητες ομάδες του πρωταθλήματος. Στο β΄ημίχρονο, ο ωραίος Παπαδόπουλος έγινε... μοιραίος για τους Αρκάδες, με τον Πρίγιοβιτς να «εκτελεί» από την άσπρη βούλα τον Έλληνα πορτιέρε για το 1-0.

Ντεμπούτο για τον Πόντους Βέρνμπλουμ, πρώτη «γεύση» για τον Ακπόμ από το γήπεδο της Τούμπας.

Το φιλμ του αγώνα:

Στο γήπεδο της Τούμπας, όπως ήταν αναμενόμενο, ο πρώτος λόγος ανήκε στον ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι πήραν την κατοχή από νωρίς, πίεσαν ψηλά, προσπαθώντας να δημιουργήσουν παιχνίδι κυρίως από τα άκρα της μεσοεπιθετικής τους γραμμής με εκφραστές τους Ουάρντα στα αριστερά και τον Ζαμπά στα δεξιά.

Μετά από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, ο ΠΑΟΚ σημείωσε μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης την πρώτη του ευκαιρία, όταν η μπάλα έφτασε στον Ουάρντα, ο Αιγύπτιος επιχείρησε την σέντρα και ο Ζαμπά με εκπληκτικό τελείωμα με το αριστερό, προσπάθησε να παραβιάσει την εστία του Αστέρα Τρίπολης αλλά ο Παπαδόπουλος έδιωξε εντυπωσιακά.

Μετά το «νωθρό» ξεκίνημά τους, οι Αρκάδες άρχισαν σταδιακά να βρίσκουν τα πατήματά τους, θέλοντας να «χτυπήσουν» στην κόντρα επίθεση ενώ στο 17΄ένα επικίνδυνο γύρισμα του Τσιλιανίδη, με την μπάλα να κοντράρει στον Χατσερίδη, λίγο έλειψε να κάνει την ζημιά στον ΠΑΟΚ αλλά ο Πασχαλάκης φώναξε παρών.

Δεύτερη εκπληκτική επέμβαση Παπαδόπουλου

Με τη συμπλήρωση του ημιώρου, οι «ασπρόμαυροι» έδειχναν να χάνουν την αυτοσυγκέντρωσή τους και δυσκολεύονταν να αναπτυχθούν ενώ όσες φορές δημιούργησαν εξαιρετικές συνθήκες προσέγγισης στα καρέ των αντιπάλων, βρήκαν απέναντί τους τον Παπαδόπουλο. Χαρακτηριστική είναι η φάση του 27', με τον Ελ Καντουρί να σεντράρει από τα αριστερά και τον Σάκχοφ να πηδάει σε σωστό χρόνο, πιάνοντας την κεφαλιά, την οποία «εξουδετέρωσε» ο Παπαδόπουλος, στην δεύτερη προσωπική του επέμβαση.

Στο 40΄ ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε φάουλ σε καλό σημείο για τον ΠΑΟΚ, ο Μάτος βρέθηκε μόνος του στην πορεία της μπάλας, αλλά δεν κατάφερε να την βρει, «σπαταλώντας» την ευκαιρία να απειλήσει από κοντά. Στον αντίποδα, ο Αστέρας Τρίπολης «ενεργοποίησε» για δεύτερη φορά τον Πασχαλάκη ένα λεπτό αργότερα με σουτ του Τσιλιανίδη, χωρίς αποτέλεσμα για τους φιλοξενούμενους.

Με το δείκτη του σκορ στο 0-0, οι δύο ομάδες αποχώρησαν για τα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Χωρίς αλλαγές ο ΠΑΟΚ - Μία από τον Παντελίδη

Στο β΄ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε με τους έντεκα βασικούς του ενώ ο Σάββας Παντελίδης απέσυρε τον ήδη «κιτρινισμένο» Κώτσιρα, περνώντας στην θέση του τον Κυριακόπουλο.

«Γκάζια» από τον ΠΑΟΚ και γκολ από τον Πρίγιοβιτς!

Σε σύγκριση με την εικόνα που είχε στο μεγαλύτερο μέρος του α΄ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε πιο αποφασισμένος να... βάλει δύσκολα στους φιλοξενούμενους, πιέζοντας ψηλά την ομάδα του Αστέρα. Στο 48΄ ο Ζαμπά «φλέρταρε» και πάλι με το γκολ αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι, περνώντας λίγο πάνω από την εστία του Παπαδόπουλου.

Ο ΠΑΟΚ έκανε... αίσθηση και με σουτ των Βιεϊρίνια - Σάκχοφ, φωνάζει για μια ανατροπή του Κάνιας μέσα στην περιοχή και στο 57΄βρίσκει το γκολ που έψαχνε από την άσπρη βούλα, με τον Πρίγιοβιτς να «εκτελεί» τον Παπαδόπουλο για το 1-0. Αξίζει να σημειώσουμε πως ενώ στην κανονική ροή φαίνεται πως ο Παπαδόπουλος μαζεύει τα χέρια του, στο ριπλέι δείχνει να υπάρχει επαφή μεταξύ των δύο ποδοσφαιριστών. Παρά τη δυσκολία της απόφασης για τον διαιτητή, λόγω θέσης, ακόμη και με χρήση VAR μάλλον στην ίδια απόφαση θα κατέληγε, καταλογίζοντας το πέναλτι.

Δεν πτοήθηκε ο Αστέρας - Ντεμπούτο για Βέρνμπλουμ

Παρά την «ψυχρολουσία» του τέρματος, ο Αστέρας δεν πτοήθηκε και λίγο ήθελε να πιάσει στον ύπνο τους γηπεδούχους στο 69΄και στο 70΄με τους Κυριακόπουλο και Τριανταφυλλόπουλο δίχως το επιθυμητό για την ομάδα τους αποτέλεσμα. Στο μεσοδιάστημα και συγκεκριμένα στο 74΄ο Λουτσέσκου έριξε τον Βέρνμπλουμ στο γήπεδο, αποσύροντας τον Κάνιας ενώ πέντε λεπτά αργότερα πρώτη «γεύση» από την Τούμπα πήρε και ο Ακπόμ.

«Καθίζηση» για τον ΠΑΟΚ, το πάλεψε μέχρι τέλους ο Αστέρας

Παρά το εύθραυστο 1-0, όσο ολοκληρωνόταν το παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ έμοιαζε να οπισθοχωρεί επικίνδυνα, με τον Αστέρα να βγαίνει μπροστά και τους Αρκάδες να δείχνουν πως το πιστεύουν μέχρι τέλους. Στο 85΄ο Πασχαλάκης είπε «όχι» στον Μανιά, πραγματοποιώντας μεγάλη επέμβαση, κρατώντας ανέπαφη την εστία του μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Από: sdna.gr