Νίκη από την άσπρη βούλα για την ΑΕΚ

Το τραβηγμένο από τα μαλλιά πέναλτι που καταλόγισε ο Μακεδόνας Παπαδόπουλος έκρινε το ματς στην Τρίπολη, η ΑΕΚ έφυγε με πολύτιμο διπλό (1-0) και την ώρα που η ποδοσφαιρική Ελλάδα διχάζεται ξανά, η χρήση του VAR είναι πιο επιτακτική από ποτέ!

Tι είχες Σούπερ Λίγκα, τι είχα πάντα!  Μετά το περσινό πρωτάθλημα και το φετινό ξεκίνησε μέσα σε ένα κλίμα καχυποψίας και αμφισβήτησης,πλέον η κατάσταση είναι έκρυθμη και από τη 2η κιόλας αγωνιστική μοιάζει ανεξέλεγκτη.

Το παιχνίδι στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» δεν είχε πολλές φάσεις με δεδομένο ότι κρίθηκε σε ένα πέναλτι, το οποίο θα προκαλέσει μεγάλη συζήτηση, κατέστη ακόμα πιο επιτακτική η ανάγκη για τη χρήση του βίντεο ριπλέι όσο το δυνατόν πιο σύντομα. Για την ακρίβεια, το VAR θα έπρεπε να είχε εφαρμοστεί... χθες!

Πρόκειται για μια φάση στο 32ο λεπτό, όταν ο Μάνταλος κέρδισε το πέναλτι και ο Παπαδόπουλος, από τον σύνδεσμο Μακεδονίας, το έδωσε μετά από... σκέψη.

Mε μεγαλύτερη όρεξη μπήκαν στην αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι, είχαν την υπεροχή στα πρώτα λεπτά, έλεγχαν το παιχνίδι με ενέργειες κυρίως από τα αριστερά και είχαν και δοκάρι στο 10ο λεπτό όταν ο Μπακασέτας έξω από την περιοχή κέρδισε τις κόντρες και έκανε και το σουτ.

Οι παίκτες της ΑΕΚ πίεζαν ψηλά δημιουργώντας προβλήματα ανάπτυξης στον Αστέρα, που δημιούργησε… υποψία φάσης στο 19ο λεπτό όταν ο Κυριακόπουλος έκανε το σουτ με το αριστερό και ο Μπάρκας μπλόκαρε.

Στο 22' ο Μπακασέτας βρέθηκε και πάλι εκτός περιοχής με αρκετό χώρο, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Oι «κιτρινόμαυροι» πίεζαν προσπαθώντας να φτάσουν στο γκολ και στο 29ο λεπτό ο Μπακάκης έβγαλε ωραία σέντρα, ο Πόνσε έκανε πολύ όμορφη ενέργεια και κατέβασε τη μπάλα, έκανε και το βολέ, αλλά κατέληξε έξω.

Στο 32ο λεπτό ο Μάνταλος προσπάθησε να μπει στην περιοχή, ο Κώτσιρας άπλωσε το δεξί χέρι του και εμπόδισε τον αντίπαλό του με τον διαιτητή να δείχνει πέναλτι. Ο αρχηγός της ΑΕΚ το εκτέλεσε, έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία, ο Παπαδόπουλος την ακούμπησε πριν καταλήξει στα δίχτυα.

Οι Αρκάδες έκαναν κάποιες προσπάθειες για να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους, αλλά χωρίς να καταφέρουν να γίνουν απειλητικοί, με τους φιλοξενούμενους να διαχειρίζονται άνετα το προβάδισμα.

Oι παίκτες του Αστέρα Τρίπολης μπήκαν σαφώς καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, βελτιώθηκαν στον άξονα, κρατούσαν μπάλα, αλλά χωρίς να καταφέρουν να μετουσιώσουν σε κάτι ουσιαστικό την μικρή υπεροχή τους. Προϊόντος του χρόνου, οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν τον έλεγχο και κρατούσαν τη μπάλα με σχετική ευκολία.

Στο 59΄ ο Τσιλιανίδης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Μανιά να προσπαθεί να κάνει το πλασέ, αλλά ο Οικονόμου με τάκλιν έκοψε τη μπάλα. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Λαμπρόπουλος πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα χτύπησε και στο κεφάλι του Τριανταφυλλόπουλου, άλλαξε πορεία και βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Πολύ ωραία ενέργεια του Λιβάγια, ο οποίος πέρασε τρεις αντιπάλους από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή, έκανε τη σέντρα, αλλά οι αμυντικοί του Αστέρα απομάκρυναν στο 68ο λεπτό.

Στο 80', ο Αστέρας έβγαλε ωραία επίθεση, γύρισμα από τα δεξιά προς τον Ιγκλέσιας αλλά ο Σιμόες πρόλαβε και έκοψε σωτήρια.

Ο Δουβίκας, στο 88', από τα δεξιά γύρισε προς τον Μανιά που έκανε το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μπάρκα και τους γηπεδούχους να φτάνουν μια ανάσα από την ισοφάριση.

Καλή στιγμή για τον Αστέρα και στο 90ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα από αριστερά, ο Ιγκλέσιας πήδηξε ψηλότερα, πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Μπάρκα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Μαρτίνες (73’ Δουβίκας), Πασαλίδης (46’ Βαλιέντε), Τριανταφυλλόπουλος, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τσιλιανίδης (65’ Φερνάντες), Καλτσάς, Κυριακόπουλος, Μανιάς.

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης (65’ Τσόσιτς), Χουλτ, Λαμπρόπουλος, Οικονόμου, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Λιβάγια, Μπακασέτας, Μάνταλος (82’ Άλεφ), Πόνσε (65’ Λόπες)

Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος (σύνδεσμος Μακεδονίας)

Το ταμείο του αγώνα
Υπεροχή της ΑΕΚ στο παιχνίδι, αλλά η νίκη ήρθε δύσκολα και χάρη σε μια εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάνταλου στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι σπατάλησαν το πρώτο ημίχρονο, προσπάθησαν κυρίως στις αρχές του δεύτερου μέρους, αλλά έγιναν ελάχιστα απειλητικοί, προσπαθώντας κυρίως να εκμεταλλευτούν τα στημένα, αλλά έμειναν τελικά χωρίς νίκη μετά και τη δεύτερη αγωνιστική.

Τα πλάνα των προπονητών
Με σύστημα 4-2-3-1 παρέταξε τους γηπεδούχους ο Σάββας Παντελίδης, έχοντας τον Παπαδόπουλο στην εστία, τους Κώτσιρα, Πασαλίδη, Τριανταφυλλόπουλο, Μαρτίνες στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, Ιγκλέσιας και Μουνάφο στον άξονα, τον Τσιλιανίδη δεκάρι, τους Καλτσά και Κυριακόπουλο στα άκρα και τον Μανιά στην κορυφή.

Ίδια διάταξη και για την ΑΕΚ με τον Μπάρκα στο τέρμα, τους Χουλτ, Λαμπρόπουλο, Οικονόμου και Μπακάκη στην άμυνα, στο κέντρο τους Σιμόες και Γαλανόπουλο και τους Μάνταλο, Λιβάγια και Μπακασέτα πίσω από τον Πόνσε, ο οποίος επέστρεψε στο αρχικό σχήμα.

Ο έλεγχος του διαιτητή
Μια αυστηρή απόφαση που θα… σηκώσει μεγάλη συζήτηση ήταν αυτή στη φάση του 32ου λεπτού όταν ο Κώτσιρας άπλωσε το χέρι του, ο Μάνταλος εκμεταλλεύτηκε την κίνηση του και ο διαιτητής Παπαδόπουλος που ήταν σε απόσταση 4-5 μέτρων, καταλόγισε την εσχάτη των ποινών.

Επίσης, ο Παπαδόπουλος δεν τιμώρησε με κίτρινη κάρτα επικίνδυνο μαρκάρισμα του Πόνσε στον Ιγκλέσιας. Με το γράμμα του νόμου θα ήταν η δεύτερη για τον Αργεντινό της «Ένωσης», που είχε δεχθεί κίτρινη κάρτα στο 24ο λεπτό.

Από: sdna.gr