Πέρασε από τη Ριζούπολη ο ΠΑΣ

Ο ΠΑΣ περίμενε το ντεμπούτο του Στέφανου Αθανασιάδη, αλλά βρέθηκε άλλος να κάνει μια χαρά τη δουλειά. Με εκπληκτικό τον Λεό, τα Γιάννινα πέρασαν νικηφόρα από τη Ριζούπολη, επικρατώντας 2-1 του Απόλλωνα.

Ξέρετε εκείνο το πρωτότυπο που συνηθίζουν να λένε οι προπονητές πως η κάθε ομάδα είχε από ένα 45λεπτο στο ματς; Ε, αυτό, αλλά σε ένα ημίχρονο. Ο Απόλλων που ξεκίνησε με τον ενθουσιασμό – αλλά χωρίς την ουσία – που του έδινε η αλλαγή προπονητή ως το 27’ και ο ΠΑΣ με την εμπειρία και την τεχνογνωσία του Γιάννη Πετράκη στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Η διαφορά τους; Ο Απόλλων δεν κατάφερε να μετουσιώσει τη συντριπτική κατοχή της μπάλας σε κλασικές ευκαιρίες (ουσιαστικά έχασε μόνο μία με τον Τομάς), ενώ οι φιλοξενούμενοι αφού προειδοποίησαν με Μυστακίδη και Λεό στο 32’, σκόραραν εντέλει με τον Γάλλο επιθετικό στο 40’.

Η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου και πάλι βγαλμένη από τα προπονητικά μπλοκάκια. Εκείνος που χάνει θα πιέσει, εκείνος που κερδίζει θα αμυνθεί και όποιος το κάνει καλύτερα, κερδίζει τους βαθμούς. Ο Απόλλων προς το παρόν δεν ξέρει να το κάνει. Ένα καλό σουτ με τον Τριάδη πήγε λίγο να του φτιάξει την ψυχολογία, η είσοδος του Σικαμπάλα να βοηθήσει λίγο με τη… μπάλα, αλλά το μενού σήμερα είχε Λέο. Εκπληκτική ατομική ενέργεια στο 60’, σκαφτή πάσα που αν τη βλέπαμε στην Ισπανία θα ψάχναμε το κουμπί του «wow» και ο Νικολιάς υποδειγματικά τελείωσε τη φάση. Οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ο ΠΑΣ έφτασε στο 0-2, βάζοντας γερά θεμέλια για την πρώτη του νίκη στη σεζόν.

Χαμένες ευκαιρίες και καρδιοχτύπι!
Τα θεμέλια θα ήταν μπετόν, αν μερικά δευτερόλεπτα μετά το 0-2, ο Μυστακίδης κατόρθωνε να πετύχει το 0-3 και να ολοκληρώσει με θρίαμβο τη νίκη του ΠΑΣ και τη δική του θετικότατη εμφάνιση. Ο 24χρονος επιθετικός δεν κατάφερε να νικήσει τον Χουάντερσον, ο Βιντάλ τον μιμήθηκε στο 79’ και ένα λεπτό αργότερα ήρθε η στιγμή του Απόλλωνα. Ο Τριάδης, ένας από τους ελάχιστους διακριθέντες των γηπεδούχων έκανε ατομική προσπάθεια και γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Ελ-Χέβρε που έδωσε εν νέο σφυγμό στην ομάδα του και ζωή στο ματς.

Ο σφυγμός και η ζωή έγιναν ακόμα εντονότερες στο 84’. Ο Κάστρο είδε δικαιολογημένα τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και με παίκτη περισσότερο για σχεδόν δέκα λεπτά, ο Απόλλων έψαχνε το πρώτο του θετικό αποτέλεσμα στη σεζόν. Οι γηπεδούχοι πίεσαν, δημιούργησαν προϋποθέσεις για να βρουν τη μεγάλη φάση, ωστόσο επί της ουσίας ο Μάρκος Βελλίδης δεν απειλήθηκε ξανά μέχρι τη συμπλήρωση των 94ων λεπτών.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Μοντεαγούδο): Χουάντερσον, Στάθης, Ναδάλες, Τζανετόπουλος (73’ Γκίνο), Κύργιας, Γκονζάλες (59’ Σικαμπάλα), Τριάδης, Ντ' Ουρσό (73’ Ελ-Χέβρε), Μάντζιος, Πέδρο, Μπεντινέλι.

ΠΑΣ (Πετράκης): Βελλίδης, Νικολιάς, Μυστακίδης (80’ Αθανασιάδης), Μιχαήλ, Λίλα,Κάστρο, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Τσικάρσκι, Βιντάλ (86’ Σκόνδρας), Μπατίστ-Λεό (70’ Κρίζμαν).

Διαιτητής: Γιώργος Λάμπρου

Βοηθοί: Φωτόπουλος, Καρσιώτης.

Το ταμείο του ματς
Μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα ήταν αμφότεροι στο απόλυτο μηδέν, τόσο σε βαθμούς όσο και σε γκολ. Ο Απόλλων ήθελε στο ντεμπούτο του Αλμπέρτο Χιμένεθ Μοντεαγούδο να πάρει τους πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα, αλλά ο ΠΑΣ ήταν πιο έτοιμη ομάδα και μετά το πρώτο ημίωρο είχε πλήρως τον έλεγχο και έφτασε δίκαια στη νίκη. Στο σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο υπέρ των φιλοξενούμενων και πλήρωσαν το… νόμο του ποδοσφαίρου με το γκολ του Ελ-Χέβρε, αλλά δεν τους στοίχησε.

Αυτοί που έκριναν το ματς
Ο ένας το έφτιαξε, ο άλλος το έβαλε. Ο άλλος το έφτιαξε, ο ένας το έβαλε και ΠΑΣ έφτασε στο άνετο – όπως εξελίχθηκε – διπλό στη Ριζούπολη. Ο Αλέξανδρος Νικολιάς και ο Λέο Ζαν Μπαπτίστ έκαναν ό,τι ήθελαν στο ανοικτό γήπεδο και με δύο συνδυασμούς, πέτυχαν τα δύο γκολ του αγώνα. Ειδικά, το όνομα του 22χρονου Γάλλου επιθετικού, ο οποίος πέρυσι με τον Κισσαμικό είχε 8 γκολ και έντεκα ασίστ, καλό είναι να το κρατήσουμε, γιατί σίγουρα θα το χρειαστούμε στο μέλλον.

Ο χειρότερος του αγώνα
Ο Άνταμ Τζανετόπουλος ταλαιπωρήθηκε πολύ από τον Λεό, έκανε πολλά ατομικό λάθη, δε βοήθησε καθόλου τον Απόλλωνα στα μετόπισθεν και είναι ενδεικτικό της απόδοσής του, ότι εκείνος επιλέχτηκε από τον προπονητή του να αποχωρήσει από το γήπεδο, προκειμένου να γίνει πιο επιθετική η ομάδα.

Ο έλεγχος των διαιτητών
Ο Γιώργος Λάμπρου έκανε ντεμπούτο στη Super League και ομολογουμένως τα πήγε πολύ καλά. Δεν ξεγελάστηκε από το θέατρο του Ντ’ Ουρσό στο 14’, ήλεγξε το ματς με τα φάουλ και τον πειθαρχικό, απέβαλε σωστά τον Κάστρο κι αν δεν ζούσαμε το… μαρτύριο της σταγόνας με τις τρεις διακοπές σε εκτέλεση κόρνερ στο 34’ (σ.σ. τον λες και υπερβολικό), θα ήταν άριστη η διαιτησία του. Χωρίς προβλήματα και λάθη οι δύο βοηθοί του.

Από: sdna.gr