Έπιασε κορυφή ο Άρης

Ο φουριόζος Άρης δεν σταμάτησε ούτε από τον Λεβαδειακό στην προέλασή του και με την τρίτη διαδοχική νίκη του (2-0) παρέμεινε στην κορυφή με Ολυμπιακό, ΑΕΚ. Έπιασε πέναλτι ο Κουέστα!

Με κεκτημένη ταχύτητα από τα προηγούμενα νικηφόρα του παιχνίδια ξεκίνησε τον αγώνα ο Αρης με τον Χαβιέ Ματίγια στο 3’ να χάνει την πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του, με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων έπειτα από απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ο Λεβαδειακός που γενικώς επέλεξε να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις, ισοφάρισε τις ευκαιρίες στο 10’ με τον Σουμπίνιο να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Καπού εκεί οι Κίτρινοι ανέβασαν στροφές, έβαλαν την μπάλα κάτω και δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην άμυνα των Βοιτών, με τον Γιουνές να στέλνει την πρώτη προειδοποίηση στο 16’ με τον Επασί να έχει απάντηση. Στο 18’ ο Κουέστα, πήρε τη… του Επασί και με εντυπωσιακή επέμβαση είπε «όχι» στον Μαρκόφσκι.

Γιουνές αλά Πανένκα για το 1-0

Στο 22’ ο Ματέο Γκαρσία σε μία από τις πολλές προσπάθειές του ανατράπηκε εντός της περιοχής από τον Σουλαιμόν, με τον διαιτητή της αναμέτρησης Τάση, να δείχνει την… άσπρη βούλα. Ο Τυνήσιος επιθετικός, πήρε την μπάλα και με εκτέλεση που θύμισε… Πανένκα, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Δέκα λεπτά αργότερα οι Κίτρινοι, συνδυάστηκαν έξοχα, ο Γκαρσία, είδε την κίνηση του «κρυφού κυνηγού» Γκάμα, όμως ο Επασί βγήκε νικητής στο τετ α τετ με τον Πορτογάλο. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου, μέχρι να σβήσουν τα φώτα του γηπέδου, με το παιχνίδι να συνεχίζεται με εξάλεπτη καθυστέρηση.

Το… κλείδωσε ο Γκαρσία!

Δώδεκα λεπτά χρειάστηκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Αρης για να πετύχει δεύτερο γκολ και να «καθαρίσει» επί της ουσίας την… μπουγάδα. Το μισό γκολ ανήκε στον Μενέντεθ που με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στη συμβολή του δοκαριού της εστίας του Επασί, με τον Γκαρσία, να έχει στην εξέλιξη της φάσης εύκολο έργο, σπρώχνοντας απλώς την μπάλα στα δίχτυα του Λεβαδειακού. Ένα γκολ που έγειρε κατά πολύ την πλάστιγγα υπέρ των Κιτρίνων, με τον Γιουνές στο 64’ να έχει δοκάρι.

Μεγαλοπρεπές «όχι» του Κουέστα

Ένα λεπτό αργότερα, ο Τάσης, έδωσε πέναλτι σε ανατροπή του Μαρκόφσκι από τον Δεληζήση (δεν τον δικαίωσε το ριπλέι), με τον Κουέστα να λέει «όχι» στον Σέρβο, αποκρούοντας το πέναλτί του, με τον Ισπανό πορτιέρε να κρατάει το μηδέν στην εστία του για τρίτο παιχνίδι.

Μια φάση καθοριστική που εν πολλοίς έκρινε και το τελικό αποτέλεσμα, με τους παίκτες του Αρη να κάνουν περισσότερο διαχείριση στα επόμενα λεπτά, θέλοντας να διαφυλάξουν το υπέρ τους αποτέλεσμα, κάτι που κατάφεραν, πανηγυρίζοντας στο τέλος μαζί με τους 20.000 οπαδούς τους, τη νέα νίκη τους η οποία τους διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με ΑΕΚ και Ολυμπιακό.

Άρης (Πάκο Ερέρα): Κουέστα, Τζανακάκης, Βέλεθ, Δεληζήσης, Μενέντεθ, Ματίγια (75΄Σιώπης), Μπάσα, Ματέο, Γκάμα (68΄Κολάσο), Ντιγκινί (84΄Παυλίδης), Γιουνές

Λεβαδειακός (Ακης Μάντζιος): Επασί, Φαβάρο, Σουλαιμόν, Νάνγκίς (75΄Μανγκά), Μαρκόφσκι, Ζησόπουλος, Τσαμπούρης, Ντιόγκο (53΄Χατζηλάμπρος), Σαβαντογκό, Μητρόπουλος (85΄Ιωαννίδης), Ντα Σίλβα

Από: sdna.gr