Τρομερός Ντεμπελέ, ανατροπή για την Παρί

Παρί Σεν Ζερμέν και Μπρεστ έδωσαν μία μεγάλη «μάχη» στο Παρίσι, με τους γηπεδούχους να βγαίνουν από πάνω και να κερδίζουν με 3-1, χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Ουσμάν Ντεμπέλε, στην 4η αγωνιστική της Ligue 1.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με το εύστοχο πέναλτι του Ντελ Καστίγιο στο 29ο λεπτό για το 1-0. Η Παρί έβγαλε αντίδραση πριν λήξη το ημίχρονο και ισοφάρισε με κοντινή κεφαλιά του Ντεμπελέ στο 42’.

Το τρομερό σουτ του Ρουίζ στο 73’ έβαλε σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους, με τον Ισπανό να κάνει με «μαγική» προσπάθεια το 2-1. Ο Ντεμπελέ μόλις ένα λεπτό μετά, έβαλε «ταφόπλακα» στις όποιες ελπίδες της Μπρεστ για κάποιο θετικό αποτέλεσμα, καθώς στο 74’ βρέθηκε στο σωστό σημείο στην αντίπαλη περιοχή για να διαμορφώσει με ένα απλό πλασέ το τελικό 3-1, συνεχίζοντας το απόλυτο για την Παρί και το 4/4.

Σε τρομερή κατάσταση φαίνεται να βρίσκεται η Μονακό, η οποία σκόρπισε με 3-0 την Οσέρ στο ματς της ίδιας αγωνιστικής που πραγματοποιήθηκε νωρίτερα.

Οι Μονεγάσκοι καθάρισαν από το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι, χωρίς να αφήσουν περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους που είχαν πάρει ρόλο «σάκου του μποξ». Μόλις στο 8ο λεπτό ο Καμαρά με μία υπέροχη σέντρα έστειλε την μπάλα στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής και εκεί ο Κέρερ με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Ο Βάντερσον διπλασίασε το προβάδισμα της Μονακό στο 25’, όταν και έστειλε την μπάλα με χαρακτηριστική άνεση στη δεξιά γωνία του αντίπαλου κίπερ. Το κερασάκι στην… τούρτα έβαλε στο 89’ ο Ζακάρια εκμεταλλευόμενος την λάθος αντίδραση της αντίπαλης άμυνας και με κοντινό πλασέ έγραψε το τελικό 3-0.