Θρίαμβος Μαρσέιγ και γκολ από τον Μήτρογλου

Η αντίπαλος του Απόλλωνα Μαρσέιγ υποδέχθηκε την Γκινγκάμπ και δυσκολεύτηκε μόνο για ένα ημίχρονο. Οι παίκτες του Γκαρσία δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν φάσεις στο πρώτο μέρος, αλλά έκαναν... πάρτι στην επανάληψη. Στο 50’ ο Μήτρογλου προειδοποίησε, όμως είδε την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι και το γκολ ήταν θέμα χρόνου.

Αυτό ήρθε στο 57’ με έξυπνη κεφαλιά του Τοβάν και οι Μασσαλοί απελευθερώθηκαν. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα, ο Παγιέ τελείωσε τα πάντα με γκολάρα στο 73’, ο Τοβάν έκανε το 3-0 στο 80’ και ο Κώστας Μήτρογλου έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, κάνοντας το τελικό 4-0 στο 83’, σκοράροντας για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στην Ligue 1.

ΜΑΡΣΕΙΓ (4-2-3-1): Πελέ, Σάκαϊ, Ραμί, Γκουστάβο, Αμαβί, Σανσόν, Στρόοτμαν, Τοβέν, Παγέτ (84' Ράντονιτς), Οκάμπος (46' Λοπέζ), Μήτρογλου