Πρώτη γκέλα για την Μπάγερν Μονάχου (vid)

Η Μπάγερν έμεινε στο 1-1 με την Άουγκσμπουργκ και γνώρισε την πρώτη απώλεια στη σεζόν. Νέα ήττα για την Σάλκε, επιτέλους νίκη για την Χόφενχαϊμ.

Ένα λάθος του Νόιερ στο τέλος και ένα γκολ του Φέλιξ Γκέτσε, που ήρθε από τον πάγκο για να πετύχει το πρώτο του επαγγελματικό γκολ απέναντι στην πρώην ομάδα του, έφεραν την πρώτη απώλεια βαθμών για την Μπάγερν, που έμεινε στο 1-1 με την Άουγκσμπουργκ στο βαυαρικό ντέρμπι.

Η έμπνευση του Κόβατς να ξεκινήσει με αριστερό μπακ τον Γκορέτσκα δεν του βγήκε, όμως η ομάδα του ήταν ανώτερη. Στο 7’ ο Μίλερ είδε την μπάλα να κοντράρει και να σταματάει στο δοκάρι του Λούτε, με τους γηπεδούχους να πιέζουν, να χάνουν τις καλύτερες ευκαιρίες, ειδικά στο τέλος του πρώτου μέρους, όμως το 0-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Ο Αλάμπα πέρασε στη θέση του Γκορέτσκα με το ξεκίνημα της επανάληψης και οι γηπεδούχοι ενέτειναν τις προσπάθειές τους για το γκολ, το οποίο ήρθε με υπέροχη ενέργεια του Ρόμπεν στο 48’.

Το 2-0 έμοιαζε πολύ πιθανό να ακολουθήσει, με τους παίκτες του Κόβατς να είναι καλύτεροι, αλλά να μην μπορούν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Όταν το έκαναν το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ και στο τέλος τιμωρήθηκαν για αυτό, με τον Γκέτσε να κάνει από κοντά το 1-1 ύστερα από λάθος του Νόιερ και γύρισμα του Γκούβελεουβ, δίνοντας το βαθμό στην Άουγκσμπουργκ.

Απίστευτη κατρακύλα για Σάλκε που έχει μόνο ήττες
Τερμάτισε 2η, παίζει στους ομίλους του Champions League και θα περίμενε κανείς στο Γκελζενκίρχεν να ζουν το όνειρό τους. Αντιθέτως όμως, βιώνουν τον απόλυτο εφιάλτη. Η Σάλκε που πέρσι εντυπωσίασε με τη σταθερότητά της, φέτος έχει κάνει το χειρότερο ξεκίνημά της στην Μπουντεσλίγκα, μετρώντας πέντε ήττες σε ισάριθμες αγωνιστικές. Η νίκη 1-0 της Φράιμπουργκ (52' Νίντερλεχνερ) επιβεβαίωσε ότι οι Βασιλικοί Μπλε έχουν τεράστιο πρόβλημα από τον πάτο της βαθμολογίας.

Την ίδια ώρα η Χόφενχαϊμ έκανε ακόμα μία ζημιά στο κακό Αννόβερο, καθαρίζοντάς το εκτός έδρας με 1-3. Μπρένετ (20') και Καντεράμπεκ (49') έκαναν το 0-2, ο Φούλκρουγκ μείωσε με πέναλτι (55'), αλλά στις καθυστερήσεις ο Μπελφοντίλ καθάρισε για το σημαντικό διπλό της ομάδας του θαυματουργού Γιούλιαν Νάγκελσμαν.