Σφαλιάρα της Χέρτα στην Μπάγερν (video)

Το εκπληκτικό ξεκίνημα της Χέρτα στη φετινή Bundesliga συνεχίστηκε με μία πολύ μεγάλη νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου (2-0), πιάνοντάς την στην κορυφή της βαθμολογίας.

Γερό χαστούκι για την πρωταθλήτρια Γερμανίας, που υπέστη τη δεύτερη σερί βαθμολογική της απώλεια (προηγήθηκε το 1-1 εντός με την Άουγκσμπουργκ) και πρώτη φετινή ήττα στο πρωτάθλημα στην έδρα της Χέρτα. Τη δέχτηκε μάλιστα στο ίδιο γήπεδο που ήρθε και η αμέσως προηγούμενή της, στο Ολυμπιακό στάδιο του Βερολίνου από την Άιντραχτ για τον τελικό του Κυπέλλου.

Η ομάδα του Ντάρνταϊ πανηγύρισε το τέταρτο τρίποντο σε έξι αγωνιστικές στη Bundesliga κι έπιασε τους Βαυαρούς στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, στο +2 από τους Ντόρτμουντ και Βέρντερ που έχουν παιχνίδι λιγότερο.

Το σκορ άνοιξε στο 23ο λεπτό ο Ιμπίσεβιτες από το σημείο του πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Καλού από τον Μπόατενγκ, ενώ στο 44' ο Ντούντα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με όμορφο πλασέ μέσα από την περιοχή μετά από ασίστ του Λαζάρο.

Η Μπάγερν πίεσε πάντως για την ανατροπή, τελείωσε το παιχνίδι με κατοχή 70-30 υπέρ της και τελικές 25-6 (!), αλλά δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση στην επανάληψη.

Από: sdna.gr