Γκολ ο Δώνης, νίκη για Στουτγκάρδη

Με τον Τάσο Δώνη να σκοράρει, η Στουτγκάρδη νίκησε με 2-1 με τη Βέρντερ Βρέμης και της στέρησε την ευκαιρία να φτάσει στην κορυφή. Την ίδια δυνατότητα απώλεσε και η Γκλάντμπαχ που ήρθε ισόπαλη 2-2 με τη Βόλφσμπουργκ.

H ευκαιρία να περάσει στην πρώτη θέση της Bundesliga είχε η Βέρντερ Βρέμης μετά τη χθεσινοβραδινή ήττα της Μπάγερν Μονάχου με 2-0 από τη Χέρτα Βερολίνου. Εντούτοις, η Στουτγκάρδη και ο «δικός μας» Τάσος Δώνης δεν είχαν διάθεση να τους το επιτρέψουν. Συγκεκριμένα, στο 18ο λεπτό ο Ντάνιελ Ντίνταβι έβγαλε μια κάθετη πάσα και ο Δώνης ξεχύθηκε στην αντεπίθεση, άφησε μέτρα πίσω του τον προσωπικό του αντίπαλο, ντρίμπλαρε τον γκολκίπερ Παβλένκα και σε κενή εστία πέτυχε το 1-0. Αυτό ήταν και το πρώτο φετινό γκολ για τον Έλληνα εξτρέμ.

Το παιχνίδι φάνηκε να παίρνει οριστική τροπή προς την πλευρά της Στουτγκάρδης, όταν στο 36ο λεπτό ο Βελίκοβιτς άφησε την Βέρντερ με 10 παίκτες αντικρίζοντας τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Εντούτοις, η Βέρντερ δεν είχε πει ακόμη την τελευταία της λέξη. Στο 58’ οι φιλοξενούμενοι προειδοποίησαν με τον Έγκεσταϊν να σουτάρει στο δοκάρι και τελικά ισοφάρισαν στο 68’ με αυτογκόλ του Ζίλερ.

Τον τελευταίο λόγο όμως, είχαν και πάλι οι γηπεδούχοι, με τον Κάστρο να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Μάριο Γκόμεζ και με δεξί σουτ από τη δεξιά πλευρά της περιοχής να διαμορφώνει το τελικό 2-1.

Βόλφσμπουργκ – Γκλάντμπαχ 2-2

Όπως η Βέρντερ Βρέμης, έτσι και η Γκλάντμπαχ δεν μπόρεσε να πιάσει την κορυφή (έστω και σε τριπλή ισοβαθμία με την Μπάγερν Μονάχου και τη Χέρτα Βερολίνου). Η ομάδα του Ντίτερ Χέκινγκ ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Βόλφσμπουργκ, παρότι προηγήθηκε δύο φορές.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε στο 7ο λεπτό ο Πλέα, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν μόλις πέντε λεπτά αργότερα με τον Στέφεν. Στην επανάληψη ο Θόργκαν Αζάρ έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ την Γκλάντμπαχ στο 51’, όμως και πάλι η Βόλφσμπουργκ είχε την άμεση απάντηση και έκανε το 2-2 με τον Βέγκχορστ.

Χόφενχάιμ – Λειψία 1-2

Στο Χόφενχαϊμ η Λειψία πήρε σημαντικό διπλό, με το οποίο έφτασε στους 11 βαθμούς, μόλις 2 βαθμούς μακριά από την πρώτη θέση. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Δανός Γιουσούφ Πόουλσεν, ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα της Λειψίας. Η Χόφενχάιμ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κράμαριτς στις καθυστερήσεις.

Νυρεμβέργη – Φορτούνα Ντίσελντορφ 3-0

Ένα αρκετά εύκολο απόγευμα είχε η Νυρεμβέργη, η οποία έφτασε σε άνετη νίκη επί της Φορτούνα Ντίσελντορφ με 3-0. Η Φορτούνα είχε την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα (62%-38% συνολικά υπέρ της), όμως η Νυρεμβέργη αποδείχτηκε πολύ πιο αποτελεσματική. Τα τέρματα σημείωσαν οι Μπέρενς, Ίσακ και Παλάσιος στο 28’, το 64’ και το 78’ αντίστοιχα.

Σάλκε – Μάιντζ 1-0

Από την τελευταία θέση της βαθμολογίας κατάφερε να ξεκολλήσει η Σάλκε, η οποία επικράτησε με 1-0 της Μάιντζ. Οι «βασιλικοί μπλε» πήραν τους πρώτους τους βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς μέχρι πρότινος μετρούσαν 5 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια και ξεπέρασαν τη βαθμολογία το Αννόβερο. Το τέρμα που λύτρωσε τη Σάλκε πέτυχε στο 11ο λεπτό ο Αλεσάντρο Σεπφ.

Από: sdna.gr