Σούπερ ανατροπή για Ντόρτμουντ (video)

Μετά την ανατροπή επί της Λεβερκούζεν, η Ντόρτμουντ επικράτησε με 4-3 της Άουγκσμπουργκ σε ένα ματς-έπος και παρέμεινε στην κορυφή της Bundesliga.

Την προηγούμενη εβδομάδα, η Ντόρτμουντ κατάφερε να αναρριχηθεί στην πρώτη θέση της Bundesliga μετά από μια επική ανατροπή κόντρα στην Μπάγερ Λεβερκούζεν, την οποία νίκησε 4-2 αν και έχανε 2-0. Αυτήν την φορά επικράτησε σε ένα ματς-έπος της Άουγκσμπουργκ με 4-3, σε ένα ματς, όπου τα συναισθήματα άλλαζαν διαρκώς για τις δύο ομάδες.

Η Ντόρτμουντ ξεκίνησε αρκετά δυναμικά το παιχνίδι και ήδη με το πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού άγγιξε το γκολ, όταν ο 18χρονος Σάντσο έκανε υπέροχη ενέργεια από τα δεξιά και έβγαλε πάσα πάρε-βάλε στον Μάρκο Ρόις, ο οποίος όμως αστόχησε. Την αστοχία του Ρόις τιμώρησε μερικά λεπτά αργότερα ο Άλφρεντ Φινμπόγκανσον. Στο 22' ο Μαξ εκτέλεσε ένα φάουλ από αριστερά, ο Ζαγκαντού έκανε το «τσαφ» και ο Φινμπόγκασον από κοντά άνοιξε το σκορ. Ο πρώην φορ του Ολυμπιακού δείχνει να έχει επιστρέψει σε εκπληκτική κατάσταση μετά τον τραυματισμό του, καθώς στην πρώτη του φετινή συμμετοχή την προηγούμενη εβδομάδα πέτυχε χατ-τρικ κόντρα στην Φράιμπουργκ και σήμερα σκόραρε απέναντι στην Ντόρτμουντ. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι Βεστφαλοί δεν αποθαρρύνθηκαν και συνέχισαν να κυνηγάνε το γκολ, χωρίς όμως να δημιουργούν τις κατάλληλες προϋποθέσεις.

Με την εκκίνηση του δεύτερου μέρους η Άουγκσμπουργκ λίγο έλειψε να καθαρίσει το παιχνίδι, όμως στο 49' ο Μπουρκί με τριπλή επέμβαση αποσόβησε το 2-0. Έτσι, αυτήν τη φορά ήταν η Ντόρτμουντ που τιμώρησε μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία, με τον Πάκο Αλκάθερ να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Σάντσο και να ισοφαρίζει σε 1-1. Μετά την ισοφάριση έγινε «ροντέο». Έπειτα από μόλις ένα λεπτό ο Φινμπόγκασον είχε δοκάρι, ενώ στο 69' ο Αλκάθερ αστόχησε μετά από μία ακόμη εκπληκτική δημιουργία του Σάντσο. Η Άουγκσμπουργκ ήταν εκείνη που πήρε ξανά το προβάδισμα, με τον Μαξ να είναι στο σωστό σημείο για να σκοράρει, μετά από δοκάρι του Χαν.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει ακόμη την τελευταία τους λέξη. Ο Πάκο Αλκάθερ σκόραρε για δεύτερη φορά στο 80' και στο 84' ο Γκέτσε εκμεταλλεύτηκε ιδανικά μια εξαιρετική κάθετη πάσα του Χακίμι, για να ολοκληρώσει την ανατροπή. Αυτή δεν ήταν αρκετή, αφού με κεφαλιά του Γκρέγκοριστς έπειτα από κόρνερ του Μαξ, η Άουγκσμπουργκ ισοφάρισε σε 3-3.

Εντούτοις, στην τελευταία φάση του παιχνιδιού στο 95' ο Πάκο Αλκάθερ θα ολοκλήρωνε το χατ-τρικ του με απευθείας εκτέλεση φάουλ και θα διαμόρφωνε το τελικό 4-3 υπέρ της Ντόρτμουντ.

Ανόβερο – Στουτγκάρδη 3-1

Χωρίς τον τραυματία Τάσο Δώνη, η Στουτγκάρδη υπέστη την εκτός έδρας ήττα από το Αννόβερο με 3-1. Για το Ανόβερο αυτή ήταν η πρώτη νίκη στη φετινή σεζόν, μέσω της οποίας κατάφερε να πιάσει στους 5 βαθμούς τη Στουτγκάρδη. Σκόρερ των δύο πρώτων τερμάτων των γηπεδούχων ήταν με ισάριθμες κεφαλιές ο Μπόμπι Γουντ. Η Στουτγκάρδη προσπάθησε να απαντήσει και μείωσε με τον Μάριο Γκόμεζ στην εκκίνηση του δεύτερου ημιχρόνου, όμως με γκολ του Μπεμπού στις καθυστερήσεις διαμορφώθηκε το τελικό 3-1.

Φορτούνα Ντίσλεντορφ - Σάλκε 0-2

Μόλις τρεις ημέρες μετά το πρώτο του γκολ στο Champions League, ο Γουέστον ΜακΚένι πέτυχε και το πρώτο γκολ της καριέρας στου στην Bundesliga. Ο 20χρονος Αμερικανός διανύει την καλύτερη εβδομάδα της επαγγελματικής ζωής του, καθώς μετά το μοναδικό γκολ στη νίκη επί της Λοκομοτίβ Μόσχας, άνοιξε το δρόμο για τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της Σάλκε στο πρωτάθλημα σημειώνοντας το 1-0 κόντρα στη Φορτούνα Ντίσελντορφ. Το γκολ του «γιάνκι» στο 47' διαδέχτηκε επτά λεπτά μετά τέρμα του Μπεργκστόλερ, με το οποίο οι «Βασιλικοί Μπλε» καθάρισαν το παιχνίδι.

Από: sdna.gr