Ήττα για την Μπάγερν, στο +7 η Ντόρτμουντ (video)

Η Μπάγερν γνώρισε την ήττα (3-1) στο Λεβερκούζεν από την Μπάγερ και η πρωτοπόρος Ντόρτμουντ, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με την Άιντραχτ στη Φρανκφούρτη, αύξησε στους επτά βαθμούς τη διαφορά της από τους Βαυαρούς.

Η Ντόρτμουντ άνοιξε το σκορ στην "Commerzbank-Arena" με τον Μάρκο Ρόις στο 22ο λεπτό, αλλά ο πρώτος σκόρερ της Bundesliga (14 γκολ), Λούκα Γιόβιτς, ισοφάρισε για την Άιντραχτ μετά από δεκατέσσερα λεπτά (36') και διαμόρφωσε το τελικό ισόπαλο (1-1) σκορ ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Μπορεί οι Βεστφαλοί να μην έφυγαν με τη νίκη από τη Φρανκφούρτη, αλλά αύξησαν σε επτά βαθμούς (κατά ένα σε σχέση με την προηγούμενη αγωνιστική) τη διαφορά τους από την Μπάγερν. Η ομάδα του Μονάχου άνοιξε το σκορ στην "BayArena" της Λεβερκούζεν με τον Λέον Γκορέτσκα στο 41ο λεπτό.

Αλλά δεν απέφυγε την ήττα. Η Μπάγερ ισοφάρισε με τον Μπέιλι στο 51ο λεπτό κι έφθασε στην ανατροπή με τον Κέβιν Φόλαντ στο 63ο. Ο Λούκας Αλάριο, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στη θέση του Μπέιλι στο 84', σκόραρε μετά από πέντε λεπτά (89') και διαμόρφωσε το τελικό σκορ (3-1).

Το γκολ του Έγκεσταϊν στο 64' έδινε για 87 λεπτά στη Βέρντερ τη νίκη στην έδρα της Νυρεμβέργης. Αλλά, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο τελικό 1-1 με τον Ίσακ στο 87ο λεπτό και ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Σπουδαίο διπλό έβγαλε και η Βόλφσμπουργκ στο Βερολίνο, καθώς επικράτησε 1-0 της Χέρτα με το γκολ του Βέρχορστ και προσέθεσε άλλους τρεις βαθμούς στην προσπάθειά της να βγει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν.

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν οι Χόφενχαϊμ και Φορτούνα. Ο Κράμαριτς άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι στο 16', αλλά ο Χένινγκς με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (46') χάρισε το βαθμό στην ομάδα από το Ντίσελντορφ.

Από: sport24.gr