Στην 2η θεση η Γκλάντμπαχ

Η Γκλάντμπαχ επιβλήθηκε με 2-0 της Σάλκε και πέρασε ξανά στη 2η θέση χάρη στην καλύτερη διαφορά τερμάτων σε σχέση με την Μπάγερν.

Η Γκλάντμπαχ πήρε μεγάλη νίκη στο τέλος επί της Σάλκε, σε ματς με λίγες φάσεις, που είδε τον τερματοφύλακα Νίμπελ να αποβάλλεται στο 59’ και να αφήνει τους βασιλικούς μπλε με 10 παίκτες.

Στο παιχνίδι κυριάρχησε η αμυντική τακτική, με τις δύο ομάδες να προσέχουν πρωτίστως τα μετόπισθεν. Πέρα από δύο φάσεις, από μία για κάθε ομάδα, στα πρώτα λεπτά, δεν είχαμε τίποτα το ιδιαίτερο μέχρι το ημίχρονο, με το 0-0 να παραμένει. Στο ξεκίνημα της επανάληψης τα πράγματα ήταν λίγο καλύτερα και στο 59’ ήρθε η φάση που έκρινε τα πάντα.

Ο Νίμπελ ανέτρεψε λίγο έξω από την περιοχή τον Αζάρ και αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι ήταν σταθεροί αμυντικά και δεν άφησαν πολλούς χώρους. Όλα έδειχναν ότι η Σάλκε θα μπορέσει τουλάχιστον να αποφύγει την ήττα, όμως ο Κράμερ ήρθε από τον πάγκο για να κάνει με ωραίο σουτ το 0-1 στο 85’. Η Γκλάντμπαχ είχε τον έλεγχο και στο 1’ των καθυστερήσεων έσβησε κάθε ελπίδα για τους γηπεδούχους, με τον Νόιχαους να κάνει το τελικό 0-2.