Πέρασε στην παράταση η Μπάγερν

Δυσκολεύτηκε η Μπάγερν, αλλά έδειξε χαρακτήρα στο Βερολίνο και στη διαδικασία της παράτασης πήρε την πρόκριση για τους «8» του Κυπέλλου Γερμανίας με 3-2 επί της Χέρτα.

Οι «πρωτευουσιάνοι» προηγήθηκαν νωρίς με τον Μίτελσταντ στο 3΄, αλλά οι Βαυαροί είχαν την απάντηση με τον Γκνάμπρι, ο οποίος στο 7΄ και 49΄ έβαλε μπροστά την ομάδα του Κόβατς. Στο 67΄ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Σέλκε και το 2-2 δεν άλλαξε μετά τα 90 λεπτά συν τις καθυστερήσεις.

Στο ξεκίνημα της παράτασης, όμως, ο Κομάν (98΄) βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και με το γκολ αυτό η Μπάγερν πήρε το «εισιτήριο» για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Νωρίτερα, η Σάλκε συνέτριψε με 4-1 την Φορτούνα Ντίσελντορφ. Δύο γκολ για τους «βασιλικούς μπλε» πέτυχε ο Σανέ, ενώ σκόραραν και οι Κουτσουτσού, Ουτ. Το «γκολ της τιμής» για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Χένινγκς στο 71΄ (μείωσαν σε 3-1).