Έπιασε κορυφή με πεντάρα η Μπάγερν (video)

Η Μπάγερν Μονάχου εκμεταλλεύτηκε το "δώρο" που της έκανε η Άουγκσμπουργκ την Παρασκευή και με το 5-1 στην έδρα της Γκλάντμπαχ έπιασε στην κορυφή τη Μπορούσια Ντόρτμουντ, με το φινάλε της εφετινής Bundesliga να αναμένεται συναρπαστικό, σε ό,τι αφορά τη μάχη του τίτλου. Αξίζει να σημειωθεί πως η πρωταθλήτρια Γερμανίας έφτασε τα 4000 γκολ ενεργητικό στην ιστορία της Bundesliga.

Στο 2ο λεπτό η Μπάγερν απείλησε με τον Λεβαντόφσκι, αλλά ο Ζόμερ έδιωξε σε κόρνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κίμιχ και ο Χάβι Μαρτίνεθ με κεφαλιά έκανε το 0-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να συνέλθουν από το σοκ και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ευκαιρία και για ένα δεύτερο γκολ. Ο Γκναμπρί από τα αριστερά βρήκε τον Μίλερ, εκείνος σούταρε, ο Ζόμερ απέκρουσε και στην επαναφορά ο Γερμανός στράικερ έκανε το 0-2, με το πέμπτο του γκολ στη σεζόν. Μετά το πρώτο τέταρτο, η Γκλάντμπαχ ξεκίνησε επισκέψεις στα καρέ του Νόιερ, αλλά χωρίς να απειλήσει σοβαρά τον γκολκίπερ της Μπάγερν. Στο 22' σωστά ακυρώθηκε γκολ του Πλεά, ως οφσάιντ, και ένα λεπτό αργότερα ο Λεβαντόφσκι βγήκε απέναντι από τον Ζόμερ, αλλά ο τερματοφύλακας της Γκλάντμπαχ απέκρουσε. Ο Ζόμερ είχε απάντηση και στον Γκναμπρί, που απείλησε στο 30' και στο 33'. Στο 37ο λεπτό ο Αζάρ βρήκε κάθετα τον Στιντλ, εκείνος νίκησε στη μονομαχία τον Μπόατενγκ και πλάσαρε για το 1-2 με την Γκλάντμπαχ να ξαναμπαίνει στο ματς.
Η Μπάγερν δεν απειλήθηκε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου και ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο, όπως και το πρώτο, δηλαδή με γκολ. Από μπαλιά του Τιάγκο, ο Λεβαντόφσκι απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και με εξαιρετικό τελείωμα έκανε το 1-3. Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε, με την Μπάγερν να μην απειλείται και τον Λεβαντόφσκι να φτάνει μια ανάσα από δεύτερο προσωπικό γκολ στο 73', αλλά ο Ζακάρια έβαλε την προβολή τη τελευταία στιγμή. Ένα λεπτό αργότερα, ο Λεβαντόφσκι δεν νίκησε, εξ επαφής, τον Ζόμερ και στην επαναφορά ο Γκνάμπρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το τέταρτο γκολ της Μπάγερν. Στις καθυστερήσεις ο Λεβαντόφσκι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 1-5, για τη τέταρτη συνεχόμενη νίκη της Μπάγερν στο πρωτάθλημα.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Λανγκ (76' Τζόνσον), Γκίντερ, Ελβέντι, Βεντ, Κράμερ, Νόιχαουζ (65' Ζακάρια), Χόφμαν (72' Ράφαελ), Αζάρ, Πλεά, Στιντλ

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Νόιερ, Κίμιχ, Ζούλε, Μπόατενγκ, Ραφίνια, Μαρτίνεθ, Τιάγκο Αλκάνταρα, Χάμες (80' Σάντσες), Μίλερ (86' Γέονγκ), Γκνάμπρι (83' Ντέιβις), Λεβαντόφσκι