Πανηγυρική πρεμιέρα με εξάρα για την Μπάγερν

Η Μπάγερν Μονάχου έστειλε από την πρεμιέρα της Bundesliga το μήνυμα της στις επίδοξες διεκδικήτριες του τίτλου, καθώς με ένα φανταστικό «show» στο πρώτο ημίχρονο διέλυσε με 6-1 την κάτοχο του Europa League, Άιντραχτ μέσα στην Φρανκφούρτη.

Άνοιξε λογαριασμό στο γερμανικό πρωτάθλημα ο Σαντιό Μανέ. Δυο γκολ ο Μουσιάλα, δυο ασίστ ο Μίλερ.

Η Μπάγερν άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Γιόσουα Κίμιχ ενώ στο 11ο λεπτό ήρθε το δεύτερο τέρμα από τον Παβάρτ. Στο 29ο λεπτό ο Μανέ πέτυχε το τρίτο τέρμα για την ομάδα του για να έρθει ο Μουσιάλα πέντε λεπτά μετά να κάνει το 0-4. Πριν το τέλος του πρώτου μέρους, οι Μπάγερν πέτυχε και 5ο τέρμα, με δράστη αυτή την φορά τον Σερζ Γκνάμπρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Άιντραχτ κατάφερε να μειώσει στο σκορ με τον Μουανί στο 64' ενώ στο 83ο λεπτό ο Μουσιάλα πέτυχε δεύτερο προσωπικό τέρμα και διαμόρφωσε το τελικό 1-6 για τους Βαβαρούς.