Σπουδαία ανατροπή για Ντόρτμουντ (video)

Με υπέροχο ποδόσφαιρο για ένα ημίχρονο, η Ντόρτμουντ πέρασε με 1-3 και από την έδρα της Κολωνίας στέλνοντας ξεκάθαρο μήνυμα ότι φέτος μπορεί το κάτι παραπάνω. Η ομάδα του Λουσιάν Φαβρ όπως και στο παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής στην έδρα της Ουνιόν Βερολίνου, βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά την κατάλληλα στιγμή έβγαλε αντίδραση. Με μαέστρο τον ασταμάτητο Τζέιντον Σάντσο που πέτυχε ένα γκολ και μοίρασε μία ασίστ, οι Βεστφαλοί δείχνουν πως φέτος μπορούν το κάτι παραπάνω. Εξαιρετικός Χακίμι που από τη στιγμή που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο έκανε τη διαφορά, μέσα σε όλες τις φάσεις ο Αλκάθερ, αναγεννημένος ο 34χρονος (!) Λούκας Πίστσεκ.

Η Κολωνία είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 18' με διαγώνιο συρτό σουτ του Έκτορ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 23' η Ντόρτμουντ απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρόις αλλά ο Χορν απέκρουσε. Στο 27' οι γηπεδούχοι είχαν διπλή ευκαιρία αλλά το γυριστό του Σιντλέρ κόντραρε στα σώματα ενώ στη συνέχεια το πλασέ του Κόρδοβα πέρασε λίγο έξω. Δύο λεπτά αργότερα η Κολωνία άνοιξε το σκορ με τον Βερστάτε να εκτελεί ένα κόρνερ, τον Σκιρί να παίρνει την πρώτη κεφαλιά και τον Ντρέξλερ από κοντά να κάνει με κεφαλιά το 1-0.

Λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, η Κολωνία παραλίγο να πετύχει και δεύτερο τέρμα όταν ο Μοντέστ γύρισε επικίνδυνα μέσα στην περιοχή των Βεστφαλών και ο Ακάνζι έβαλε την κόντρα στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα έξω από την εστία της ομάδας του. Στο 56' η Ντόρτμουντ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Πάκο Αλκάθερ να κάνει εξαιρετική ενέργεια και σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Χορν απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 62' οι «τράγοι» σκόραραν με τον Μοντέστ αλλά το γκολ σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ στον Τσίχος. Ένα λεπτό αργότερα η Ντόρτμουντ είχε ευκαιρία με τον ο Μπράντ να περνά ωραία κάθετη για τον Ρόις που από κοντά πλάσαρε αλλά νικήθηκε από τον Χορν.

Με τη συμπλήρωση εβδομήντα λεπτών οι Βεστφαλοί έφεραν το ματς στα ίσα με υπέροχο σουτ του Σάντσο μέσα από την περιοχή μετά από κοντινή εκτέλεση κόρνερ και ασίστ του Αζάρ. Στο 85' η Μπορούσια πέτυχε την ολική ανατροπή με τον Πίστσεκ να βγάζει σέντρα για τον Χακίμι που πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και από κοντά με κεφαλιά έγραψε το 1-2. Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού οι Βεστφαλοί βγήκαν υπέροχα στην αντεπίθεση με τον Χακίμι να περνά για τον Σάντσο που την κατάλληλη στιγμή γύρισε για τον Αλκάθερ κι αυτός από κοντά έκανε το 1-3.

ΚΟΛΩΝΙΑ: Χορν, Τσίχος, Μπορνό, Εχιζιμπούε, Ντρέξλερ, Έκτορ, Σκιρί, Βερστάτε, Σιντλέρ (73' Κάιντζ), Κόρδοβα, Μοντέστ (81' Χόγκερ)

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Σουλτσ (62' Χακίμι), Χούμελς, Πίστσεκ, Ακάνζι, Σάντσο, Βάιγκλ (62' Μπραντ), Βίτσελ, Ρόις, Αζάρ (85' Μπρουν Λάρσεν), Αλκάθερ