Χόφενχαϊμ - Μάιντς 1-5: Την... σκόρπισε!

Η Μάιντς πέτυχε ένα τεράστιο διπλό στην έδρα της Χόφενχαϊμ και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Έχασαν τεράστια ευκαιρία να πατήσουν πεντάδα οι γηπεδούχοι.

Το ματς

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και προσπάθησαν από νωρίς να πάρουν το προβάδισμα. Μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης ο Λοκάντια πήρε το... ριμπάουντ, με το σουτ του όμως να το αποκρούει ο τερματοφύλακας της Μάιντζ.

Στο 15ο λεπτό του αγώνα η Χόφενχαϊμ έφτασε μία ανάσα από το 1-0 με τον Ρούντι να μην σκοράρει, παρά το γεγονός ότι ήταν μόνος του. Κόντρα στη ροή του ματς η Μάιντς άνοιξε το σκορ με τον Οζτουνάλι να σκοράρει μέσα από την περιοχή.

Δέκα ακριβώς λεπτά αργότερα η Χόφενχαϊμ έφτασε μία ανάσα από το 1-1, με την κεφαλιά του Ακπογκούμα να περνάει άουτ. Αξίζει να σημειωθεί ότι στις καθυστερήσεις δέχτηκε και κόκκινη ο Μπακού, με αποτέλεσμα η Μάιντς να μείνει με 10 παίκτες.

Αυτό βέβαια μόνο αρνητικά δεν λειτούργησε μιας και στο δεύτερο ημίχρονο η Μάιντς πέτυχε 4 τέρματα ακόμα. Πριν το 4ο γκολ της Μάιντς η Χόφενχαϊμ είχε μειώσει σε 1-3.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 5-1 υπέρ της Μάιντς.

Πηγή: Sdna.gr