Σώθηκε στο τέλος η Σάλκε (video)

Η Σάλκε έκανε τα εύκολα-δύσκολα απέναντι στην Ουνιόν Βερολίνου στην «VELTINS-Arena» και φάνηκε πως θα το πλήρωνε, αλλά με γκολ του Σερντάρ στο 86', πήρε τελικά τη νίκη με 2-1. Οι «βασιλικοί μπλε» του Σάντρο Βάγκνερ είχαν την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού ωστόσο ήταν ιδιαίτερα φλύαροι στην επίθεση. Θα μπορούσαν να έχουν καθαρίσει εύκολα το παιχνίδι νωρίτερα ωστόσο αγχώθηκαν και ήταν κοντά σε μία ισοπαλία που θα έμοιαζε με ήττα. Τελικά με μία εξαιρετική αντεπίθεση και πανέμορφο πλασέ του Σουάτ Σερντάρ στο 86', πήραν τη νίκη και κράτησαν επαφή με την κορυφή.

Η Ουνιόν είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 4' με σουτ του Ίνγκβαρτσεν που έκοψε τελευταία στιγμή ο Νάσταζιτς, ενώ στο 7' ο Μπίλτερ σούταρε αλλά ο Νίμπελ απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 23' η Σάλκε άνοιξε το σκορ με απίθανο βολέ στην κίνηση από τον Ραμάν. Στο 29' οι Βερολινέζοι έχασαν τεράστια ευκαιρία με κεφαλιά του Άντερσον, μετά από εκτέλεση φάουλ του Τρίμελ, που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Νίμπελ. Στο 35' η Ουνιόν κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Νάσταζιτς στον Άντριχ, με τον Ίνγκβαρτσεν ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 1-1. Με τη συμπλήρωση 40 λεπτών νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους με σουτ στην κίνηση από τον Τρίμελ που απέκρουσε ο Νίμπελ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Σάλκε απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καλιγκιούρι που μπλόκαρε δύσκολα ο Γκίκεβιτς, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Καμπάκ απείλησε με κεφαλιά αλλά ο κίπερ των φιλοξενούμενων ήταν και πάλι εκεί.

Η Σάλκε είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 58' με τον Ραμάν να κάνει ωραία ενέργεια και σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, που απέκρουσε ο Γκίκεβιτς. Τρία λεπτά αργότερα η Ουνιόν είχε καλή στιγμή με τον Σούμποτιτς να βγάζει σέντρα για τον Άντερσον που με κεφαλιά πέρασε για τον Μπίλτερ αλλά ο Καμπάκ τον έκοψε τελευταία στιγμή. Στο 65' οι «βασιλικοί μπλε» έκρυψαν την μπάλα με τους Ραμάν, Σερντάρ και Αρίτ να συνεργάζονται υπέροχα και τον τελευταίο να σουτάρει αλλά ο Λεντζ έκοψε τελευταία στιγμή. Στο 73' νέα καλή στιγμή για τη Σάλκε με τον Σερντάρ να περνά ωραία για τον Αρίτ που έβαλε την προβολή αλλά ο Γκίκεβιτς απέκρουσε εξ επαφής. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Ουνιόν απείλησε με κεφαλιά του Μπέκερ που μπλόκαρε ο Νίμπελ. Στο 84' νέα απειλή από πλευράς Σάλκε με σουτ του Μασκαρέλ που μπλόκαρε ο Γκίκεβιτς. Τρία λεπτά αργότερα οι «βασιλικοί μπλε» βγήκαν ωραία στην αντεπίθεση με τον Κουτουτσού να γυρίζει για τον Αρίτ που άνοιξε για τον Σερντάρ κι αυτός με υπέροχο πλασέ έκανε το 2-1.

ΣΑΛΚΕ: Νίμπελ, Καμπάκ, Μασκαρέλ, Νάσταζιτς, Κένι, Καλιγκιούρι, Σερντάρ, Ότσιπκα, ΜακΚένι, Ραμάν (84' Κουτουτσού), Αρίτ (90+1' Μπέκερ)

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Γκίκεβιτς, Φρίντριχ, Σλότερμπεργκ (27' Χιούμπνερ), Σούμποτιτς, Τρίμελ, Άντριχ, Γκέντερ, Λεντζ, Ίνγκβαρτσεν, Άντερσον (86' Ούτζα), Μπίλτερ (70' Μπέκερ)