Μπάγερν - Άουγκσμπουργκ 2-0: Καλπάζει για τίτλο με στυλ ρετρό

Η Μπάγερν νίκησε 2-0 στο Μόναχο την Άουγκσμπουργκ με ρετρό εμφάνιση για τα 120ά γενέθλια κι αύξησε στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά από τη δεύτερη Ντόρτμουντ, κάνοντας σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του όγδοου σερί πρωταθλήματος.

Ολοταχώς προς την κατάκτηση του όγδοου διαδοχικού πρωταθλήματος Γερμανίας οδεύει ακάθεκτη η Μπάγερν. Η ομάδα του Μονάχου έκαμψε την αντίσταση της Άουγκσμπουργκ, παραμένει στην κορυφή και μάλιστα καλπάζει προς την κατάκτηση ενός ακόμη τίτλου.

Το ματς στην Allianz Arena ξεκίνησε με τους παίκτες της Μπάγερν να φορούν επετειακές φανέλες για τα 120ά γενέθλια της ομάδας, αλλά και οι οπαδοί δημιούργησαν ένα απίστευτο κορεό. Μάλιστα οι Βαυαροί πέρασαν και μήνυμα κατά του ρατσισμού.

Οι φιλοξενούμενοι προέβαλαν αντίσταση και το πρώτο ημίχρονο δεν είχε γκολ. Οι παίκτες του Χάνσι Φλικ, ωστόσο, διατήρησαν την ψυχραιμία τους και ενέτειναν την πίεσή τους προς την Άουγκσμπουργκ. Το σκορ άνοιξε ο Τόμας Μίλερ, ο οποίος βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Άουγκσμπουργκ μετά την εξαιρετική μπαλιά του Ζερόμ Μπόατενγκ και με ιδανικό πλασέ νίκησε τον Αντρέας Λούτε.

Το τελικό σκορ (2-0) διαμόρφωσε ο Λέον Γκορέτσκα στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Σερζ Γκνάμπρι.  Η Μπάγερν με αυτή τη νίκη εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το γεγονός ότι το Σάββατο η Λειψία κόλλησε (0-0) στο Βόλφσμπουργκ. Βρίσκεται στο +4 από τη δεύτερη Ντόρτμουντ και δείχνει ότι τίποτα δεν μπορεί να τη σταματήσει.

Πηγή: Sport24.gr