Διπλό με Χάβερτς και τρίτη θέση για Λεβερκούζεν

Με σκόρερ τον «συνήθη ύποπτο», Κάι Χάβερτς, η Λεβερκούζεν επικράτησε 1-0 της Φράιμπουργκ και επέστρεψε στις νίκες.

Χωρίς να εντυπωσιάσει ιδιαίτερα, η Λεβερκούζεν πήρε μια επαγγελματική νίκη, επικρατώντας 1-0 εκτός έδρας της Φράιμπουργκ , στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 29ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Οι «ασπιρίνες» πέρασαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 56 βαθμούς (έναν περισσότερο από τη Λειψία και τρεις από τη Γκλάντμπαχ), ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν χωρίς νίκη, μετά την επανέναρξη. Έτσι, παρέμειναν στην 8η θέση με 38 βαθμούς, χάνοντας κι άλλο έδαφος στην προσπάθεια για έξοδο στην Ευρώπη.

Χωρίς κάτι ιδιαίτερο κύλησε το πρώτο εικοσάλεπτο, με τη Λεβερκούζεν να έχει κατοχή 70%, αλλά καμία τελική. Η Φράιμπουργκ αμυνόταν σωστά και κρατούσε εύκολα το μηδέν. Η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 41’ με τον Μπέιλι, ο οποίος απέτυχε εις διπλούν, ενώ δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Χέλερ, που βρέθηκε απέναντι από τον Χραντέσκι, αλλά πλάσαρε άουτ.

Μετά από μια χαμένη ευκαιρία του Αράνγκις στο 53’, ένα λεπτό αργότερα ο «συνήθης ύποπτος», Κάι Χάβερτς με εκπληκτικό πλασέ από κοντινή απόσταση, άνοιξε το σκορ για τη Μπάγερ. Μάλιστα, ο 20χρονος επιθετικός έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Bundesliga, ο οποίος έφτασε τα 35 γκολ πριν κλείσει τα 21 του χρόνια.

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν εύκολα το υπέρ τους σκορ, αλλά θα μπορούσαν να «χύσουν την καρδάρα με το γάλα» στο 88’, αν ο Γκίντερ έβρισκε στόχο και ισοφάριζε για τους γηπεδούχους. Αυτό δεν έγινε και το 1-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.