Κορυφή η Χέρτα, παραμένει αήττητη η Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στην έδρα της Χόφενχαϊμ, ωστόσο ένα γκολ του Πούλισιτς έξι λεπτά πρν το τέλος γλίτωσε την Μπορούσια από την πρώτη φετινή της ήττα σε όλες τις διοργανώσεις.

Μπάλα ακόμα δεν παίζει, αλλά τουλάχιστον δεν χάνει. Για τρίτο συνεχόμενο επίσημο παιχνίδι η Ντόρτμουντ ήταν μετρίως… μέτρια, ωστόσο βρήκε τον τρόπο να αποφύγει την πρώτη της ήττα στην έδρα της Χόφενχαϊμ, έστω κι αν βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο.

Η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν άνοιξε το σκορ με τον Ζοέλιντον λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου και πίστεψε ότι «καθάρισε» το ματς στο ξεκίνημα της επανάληψης, όμως το γκολ του Μπίτσακτσιτς ακυρώθηκε μέσω VAR. Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για την Ντόρτμουντ από την αποβολή του Ντιαλό (76’), όμως με ένα περίεργο τρόπο αυτή η φάση ξύπνησε τους παίκτες του Λουσιέν Φαβρ.

Μετά από μία καλά οργανωμένη επίθεση, ο Πούλισιτς μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα οι Βεστφαλοί απέδρασαν με το 1-1.

Στην κορυφή πέρασε έστω και για λίγο η Χέρτα. Η ομάδα του Βερολίνου με εντυπωσιακό τον Βένταν Ιμπίσεβιτς διέλυσε την Γκλάντμπαχ με 4-2 και με 10 βαθμούς μετά από 4 παιχνίδια πραγματοποιεί το καλύτερο ξεκίνημα της σύγχρονης ιστορίας της