Η Σεβίλλη μπλόκαρε τη φλύαρη Μπαρσελόνα

Η Μπαρτσελόνα δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά, είτε λόγω απουσιών είτε λόγω απόδοσης της Σεβίλλης η οποία θα μπορούσε να πάρει κάτι παραπάνω από τον έναν βαθμό της ισοπαλίας (0-0).

Η Μπαρτσελόνα έχασε βαθμούς στο «Σάντσες Πιθχουάν» και πλέον η διαφορά με την Ρεάλ μειώθηκε στους τρεις, με τους «μπλαουγκράνα» να έχουν 65 βαθμούς με έναν αγώνα περισσότερο από την «Βασίλισσα» που παίζει εκτός έδρας με την Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Ο αγώνας δεν πρόσφερε ιδιαίτερες συγκινήσεις, με την Μπαρτσελόνα να μην μπορεί να διασπάσει εύκολα την αμυντική γραμμή της Σεβίλλης, η οποία στο δεύτερο μέρος προσπάθησε να... χτυπήσει στην αντεπίθεση και με λίγο τύχη θα μπορούσε να σκοράρει.

Η Μπαρτσελόνα έφτασε κοντά στο 0-1 στο 21ο λεπτό, όταν ο Μέσι εκτέλεσε το φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή με την μπάλα να πηγαίνει προς το αριστερό... παραθυράκι, πριν ο Κουντέ με το κεφάλι απομακρύνει την μπάλα.

Η Σεβίλλη μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και απείλησε στο 55ο και στο 57ο με σουτ των Οκάμπος και Μουνίρ, με τον Τερ Στέγκεν να αποκρούει την μπάλα.

Στο 84ο λεπτό ο Σουάρες σούταρε από την μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά πάνω από το δοκάρι της Σεβίλλης. Οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία για το 1-0 στο 90ο λεπτό όταν ο Ρεγκιλόν βρέθηκε περίπου στο σημείο του πέναλτι αλλά το σου του ήταν αδύναμο με τον Τερ Στέγκεν να μπλοκάρει.

Η Μπαρτσελόνα είναι στην 1η θέση με 65 βαθμούς ενώ η Σεβίλλη είναι στην 3η θέση με 52 βαθμούς, τρεις περισσότερους από την 4η Ατλέτικο.