«Ζωντανή» για Champions League η Βιγιαρεάλ, «αυτοκτόνησε» στο 95ο η Βαγιαδολίδ (vids)

Η Βιγιαρεάλ εκμεταλλεύτηκε στο απόλυτο την... αδιαφορία της Μπέτις, η οποία δεν κυνηγάει κάτι στα... ψηλά ενώ είναι στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη. Το «κίτρινο υποβρύχιο» επικράτησε με 2-0 εκτός έδρας και εξακολουθεί να είναι στην «μάχη» για το Champions League.

Το σκορ άνοιξε στο έκτο λεπτό με πέναλτι ο Μορένο Τζέραρντ ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 30ο λεπτό έκανε το 0-2. Όλα έγιναν ευκολότερα για την Βιγιαρεάλ όταν ο Φεκίρ αποβλήθηκε με κόκκινη στο 49ο λεπτό, ενώ είχε δεχθεί την κίτρινη δύο λεπτά νωρίτερα. Με την νίκη αυτή η Βιγιαρεάλ έφτασε στους 54 βαθμούς και στην 5η θέση, τρεις λιγότερους από την 4η Σεβίλλη, ενώ η Μπέτις είναι στην 13η θέση με 37 βαθμούς.

Η Βαγιαδολίδ ήθελε την νίκη για να... ηρεμήσει όσον αφορά την υπόθεση παραμονή. Απέναντι της η Λεβάντε που επίσης ήθελε έναν βαθμό για να απομακρυνθεί για τα... καλά. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος όπως αναμένονταν αλλά οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 95ο λεπτό, σε ανατροπή του Γκουαρντιόλα από τον Φερνάντεθ. Ο Ουνάλ ανέλαβε την εκτέλεση αλλά δεν νίκησε τον τερματοφύλακα της Λεβάντε με το 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Η Βαγιαδολίδ είναι στην 15η θέση με 35 βαθμούς και στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ η Λεβάντε με 41 βαθμούς στην 12η θέση είναι πλέον πιο ήρεμη.