Ατλέτικο Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα 1-0: Ο Καράσκο την έστειλε στην κορυφή

Η Ατλέτικο υπέταξε με 1-0 την Μπαρτσελόνα με το χρυσό γκολ του Καράσκο και έπιασε στην κορυφή την Σοθιεδάδ. Πρώτη νίκη για Σιμεόνε στην La Liga απέναντι στους Καταλανούς μετά από 17 ανεπιτυχείς προσπάθειες .

Το ντέρμπι στο "Wanda Metropolitano" είχε εξαιρετικό ρυθμό στο πρώτο 20λεπτο και σε αυτό το διάστημα δημιουργήθηκαν συνολικά τρεις καλές ευκαιρίες για γκολ. Την αρχή την έκανε η Μπαρτσελόνα με την προβολη του Γκριεζμάν από το ύψος της μικρής περιοχής να στέλνει τη μπάλα να περάσει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, με την Ατλέτικο να δίνει διπλή απάντηση.

Στο 5' χρειάστηκε ο Τερ Στέγκεν να κάνει εντυπωσιακή εκτίναξη στη δεξιά γωνία του για να βγάλει σε κόρνερ το σουτ-κεραυνό του Σαούλ εκτός περιοχής ενώ στο 12' ο Γερμανός κίπερ έμεινε άγαλμα όταν ο Γιορέντε έστειλε τη μπάλα να χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι μετά από υπέροχο "κόψιμο" και σουτ του μέσα από την περιοχή.

Μετά το πρώτο εκρηκτικό 20λεπτο οι δύο ομάδες κατέβασαν ταχύτητα, εξουδετερώνοντας παράλληλα η μία την άλλη, για να έρθει η φάση του 41' και να εμφανιστεί για πρώτη φορά στο χορτάρι ο Λιονέλ Μέσι, με τον Αργεντινό να ξεφεύγει με υπέροχο τρόπο από την προσοχή τριών παικτών της "Ατλέτι" και να δέχεται πάσα από τον Άλμπα, για να μπει στην περιοχή από τα αριστερά αλλά να νικηθεί στο τετ α τετ με τον Όμπλακ.

Δεν ήταν ωστόσο αυτή η τελευταία μεγάλη φάση στο πρώτο ημίχρονο, με τους ροχιμπλάνκος να κρατούν το καλύτερο για το τρίτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Πικέ έκανε λάθος κοντρόλ και έχασε τη μπάλα με την Μπαρτσελόνα στην επίθεση, ο Κορέα έβγαλε αμέσως κάθετη πάσα, ο Τερ Στέγκεν έκανε απίστευτα αποτυχημένη έξοδο πολλά μέτρα εκτός περιοχής του και ο Καράσκο τον πέρασε, για να γράψει το 1-0 με μακρινό πλασέ στην ανυπεράσπιστη εστία!

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Όμπλακ, Τρίπιερ, Σάβιτς, Χιμένες, Ερμόζο, Γιορέντε (73' Κόστα), Κόκε, Σαούλ, Καράσκο, Κορέα (84' Κοντογκμπιά), Φέλιξ (84' Λεμάρ)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρτζι, Πικέ (62' Ντεστ), Λανγκλέ, Άλμπα, Πιάνιτς (83' Μπρέθγουεϊτ), Ντε Γιονγκ, Ντεμπελέ, Μέσι, Πέδρι (57' Κουτίνιο), Γκριεζμάν (83' Τρινκάο)