Έσωσε βαθμό στο φινάλε η Σοσιεδάδ, νίκη για Λεβάντε (video)

Η Σοσιεδάδ επέστρεψε από το 2-0 για να πάρει στο τέλος το βαθμό από την Ράγιο Βαγιεκάνο (2-2). Νίκη για την Λεβάντε (2-0 την Βαγιαδολίδ).

Η Σοσιεδάδ βρέθηκε να χάνει με 2-0, όμως κατάφερε να επιστρέψει και να πάρει το βαθμό με γκολ του Γουίλιαν Ζοσέ στο 82’. Η Βαγιεκάνο μπήκε δυνατά στο ματς, προηγήθηκε με γκολάρα του Σάντι από μακριά στο 22’, ενώ στο 28’ ο Εμπάρμπα με ωραίο τελείωμα έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν τα παράτησαν, έδειξαν καλό πρόσωπο επιθετικά και στο 39’ μείωσαν με τον Μορένο. Στην επανάληψη είχαν τις καλύτερες ευκαιρίες και απέφυγαν την ήττα με τον Γουίλιαν να κάνει το τελικό 2-2 στο 82’.

Στο άλλο ματς, η Λεβάντε κέρδισε με 2-0 την Βαγιαδολίδ και πήρε διαφορά από τη ζώνη του υποβιβασμού. Το ματς ήταν ανοιχτό, οι γηπεδούχοι καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια και στο 42’ πήραν το προβάδισμα με τον Κόκε. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν περισσότερο στην επανάληψη, έφτασαν στο γκολ με τον Πλάνο στο 53’, όμως χρειάστηκαν αρκετά λεπτά μέχρι να ακυρωθεί με τη βοήθεια του VAR. Τα πάντα ήταν ανοιχτά μέχρι το τέλος, πριν ο Ρόζερ Μαρτί κάνει το τελικό 2-0 στο 5’ των καθυστερήσεων.

Από: gazzetta.gr