«Σοκ» στο 98' για τη Σεβίλλη (video)

Κηδεία στο 90+8' για τη Σεβίλλη, που έχασε με 2-1 στην έδρα της ουραγού, Ουέσκα, η οποία ελπίζε πλέον στην παραμονή της,

Η Ουέσκα μπήκε δυνατά στο ματς και στο 8ο μόλις λεπτό, ο Γκαλάν έκανε όμορφη κίνηση, έδωσε στον Χουάνπι και ο τελευταίος με σουτ από κοντά  έγραψε το 1-0. Στο 15’ ο Σαράμπια έβγαλε τη σέντρα, ο Πρόουμς έκανε από κοντά το πλασέ αλλά ο Μιραμόν έσωσε στη γραμμή και στο 19’ ο Γκαγιέγκο δεν πρόλαβε για λίγο την μπάλα μετά από σέντρα του Μιραμόν. Στο επόμενο λεπτό ο Βάτσλικ είπε όχι σε κεφαλιά του Ντιέγκουεθ, ενώ στην κόντρα ο Γκαλάν έσωσε προ του Αντρέ Σίλβα. Στο 30’ μετά  από σέντρα του Νάβας από δεξιά, ο Μπεν Γεντέρ δεν βρήκε την μπάλα εξ επαφής, ενώ στο 33’ το γυριστό του Χουάνπι μέσα από την περιοχή πέρασε λίγο έξω. Στο 36’ ο Νάβας έβγαλε νέα σέντρα από δεξιά, με τον Πρόουμς να μην προλαβαίνει

Στο 50ο λεπτό η κεφαλιά του Πρόουμς πέρασε λίγο έξω, όπως και το σουτ του Σαράμπια στο 53’ και στο 67’ ο Ντιέγκουεθ έβαλε σωτήρια προβολή στον Μουνίρ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ακυρώθηκε το γκολ του Μπεν Γεντέρ και στο 79’ η Σεβίλλη κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Γιανγκέλ στον Μερκάδο. Ο Μπεν Γεντέρ ευστόχησε από την άσπρη βούλα κι έκανε το 1-1. Στο 90+1’ η Σεβίλλη πέτυχε γκολ με τον Μουνίρ που ακυρώθηκε μάλλον λανθασμένα, μετά από χρήση του VAR, ενώ στο 90+4’ ο Σανταμαρία έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Σίλβα.

Και στο 90+8' ο Άβιλα με σουτ από δεξιά έκανε το 2-1 σε μια φάση που ήταν οριακή για οφσάιντ.

ΟΥΕΣΚΑ: Σανταμαρία, Γκαλάν, Πουλίδο, Ντιέγκουεθ, Ετσεΐτα, Μιραμόν (38’ Άβιλα), Γιανγκέλ Ερέρα (84’ Μούστο), Μόι Γκόμεθ, Φερέιρο, Χουάνπι (70’ Γκαγιάρ), Γκαγιέγκο

ΣΕΒΙΛΛΗ: Βάτσλικ, Σέρχι Γκόμεθ, Κίερ (61’ Μουνίρ), Μερκάδο, Νάβας, Μπανέγα, Σαράμπια, Ρογκ (74’ Βάσκες), Πρόουμς (61’ Βέμπερ), Αντρέ Σίλβα, Μπεν Γεντέρ.