La Liga: Ο Μπενζεμά αποχαιρέτησε με γκολ, στο Conference η Οσασούνα

Ο Καρίμ Μπενζεμά αποχαιρέτησε την Ρεάλ μετά από 14 χρόνια σκοράροντας από την άσπρη βούλα στο 1-1 με την Αθλέτικ, με την 7η θέση της La Liga να καταλήγει στην Οσασούνα η οποία εξασφάλισε το εισιτήριο για τα προκριματικά του Conference League.

Ο Καρίμ Μπενζεμά είπε επίσημα αντίο στην Ρεάλ το μεσημέρι της Κυριακής (04/06) μετά από 14 χρόνια καριέρας και λίγες ώρες αργότερα φρόντισε να αποχαιρετήσει την ομάδα της οποίας έγινε θρύλος, με τον τρόπο που ξέρει καλύτερα από τον καθένα: το γκολ.

Στο ματς απέναντι στην Αθλέτικ, ο Κάρλο Αντσελότι τού έδωσε φανέλα βασικού στο τελευταίο του παιχνίδι με τους μερένγκες, με τον Γάλλο στράικερ να φοράει το περιβραχιόνιο του αρχηγού και να μην αφήνει τους Βάσκους να πάρουν τη νίκη (στο 10' είδαν τον Κουρτουά να αποκρούει το πέναλτι του Βέσγκα και στο 49' πήραν προβάδισμα με τον Σάνσετ), αφού έκανε το 1-1 με εύστοχο πέναλτι στο 72ο λεπτό.

Το σκορ αυτό έμεινε ως το φινάλε, το οποίο βρήκε τους φίλους των Μαδριλένων να αποθεώνουν τον Μπενζεμά στον τελευταίο χορό αλλά και να χαρίζουν ένα ζεστό χειροκρότημα και στον Ασένσιο, που ολοκλήρωσε και εκείνος την παρουσία του στην Ρεάλ έπειτα από επτά χρόνια.

Στην Ευρώπη η Οσασούνα μέσω Conference League
Από τα υπόλοιπα ματς, δεσπόζει η νίκη της Οσασούνα με 2-1 επί της Ζιρόνα, με τους Βάσκους να κρατούν την τύχη στα χέρια τους και να μην αφήνουν την ευκαιρία να πάει χαμένη, αφού κράτησαν την 7η θέση που είχαν πριν αρχίσει η αγωνιστική και να παίρνουν το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο μέσω των προκριματικών του Conference League.

Όσον αφορά στα υπόλοιπα ματς, η Ατλέτικο ισοφαρίστηκε από την Βιγιαρεάλ στις καθυστερήσεις (2-2)και έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει την τελευταία αγωνιστική την Ρεάλ και να πάρει την 2η θέση (και οι δύο ομάδες της Μαδρίτης θα παίξουν στους ομίλους του Champions League), ενώ η "μεθυσμένη" από την κατάκτηση του Europa League, Σεβίλλη, γνώρισε εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Σοσιεδάδ.