Σκάνδαλο στην Ισπανία με το VAR!

Πρωτοφανείς διαστάσεις παίρνει ο χαμός που έχει προκληθεί στην Ισπανία με το VAR και τον «πόλεμο» της Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας με τηλεοπτικό δίκτυο!

Κι αυτό διότι φαίνεται πως στο ημίχρονο της αναμέτρησης της Αθλέτικ Μπιλμπάο με τη Βαλένθια για την 7η αγωνιστική έγιναν πολλές παρατυπίες στην αίθουσα που βρισκόταν ο διαιτητής που έλεγχε το VAR.

Aς τα πάρουμε με τη σειρά...

Η ισπανική Π.Ο. έκανε γνωστό ότι θα προσφύγει στα δικαστήρια εναντίον του δικτύου που έχει τα δικαιώματα μετάδοσης των αγώνων της Πριμέρα Ντιβιζιόν καθώς φέρεται να μετέδωσε παραπλανητική εικόνα σε σχέση με εικόνα που χρησιμοποιήθηκε στο VAR στο παιχνίδι της Αθλέτικ Μπιλμπάο με τη Βαλένθια.

Οι «νυχτερίδες» επικράτησαν με 1-0 χάρη σε ένα γκολ του Ντένις Τσέρισεφ. Για να μετρήσει αυτό το γκολ ο διαιτητής του αγώνα χρειάστηκε να κάνει χρήση του VAR και να μετρήσει τελικά το γκολ.

Κι αυτό διότι υπήρχε υπόνοια για οφσάιντ στην αρχή της φάσης, πριν η μπάλα φτάσει στον σκόρερ.

Σύμφωνα με το VAR τόσο ο Μάξι Γκόμεζ όσο και ο Φεράν Τόρες ήταν σε κανονική θέση και επομένως δεν υπήρχε λόγος να μην μετρήσει το γκολ του Τσέρισεφ.

Ωστόσο, στο πλάνο που έδειξε ο τηλεοπτικός σταθμός (χρησιμοποιώντας μάλιστα και τη γραμμή του οφσάιντ) υπήρχε εκτεθειμένος παίκτης της Βαλένθια !

Η Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία της Ισπανίας αντέδρασε έντονα με μια σκληρή ανακοίνωση κατά της Mediapro κατηγορώντας την για χειραγώγηση και παραπλάνηση του τηλεοπτικού κοινού καταπατώντας τους κώδικες ηθικής!

Δηλώνεται, μάλιστα, στην ανακοίνωση η πρόθεση της ισπανικής Π.Ο. να υπάρξει καταγγελία στα αρμόδια δικαστικά και ποδοσφαιρικά όργανα!

Η Mediapro πέρασε στην αντεπίθεση και έδωσε στη δημοσιότητα εικόνες που εκθέτουν την Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία της Ισπανίας.

Σύμφωνα με όσα υποστηρίζουν οι άνθρωποι του τηλεοπτικού δικτύου, η εικόνα του VAR άργησε 45 λεπτά να φτάσει στις οθόνες. Ισχυρίζονται, επίσης, ότι ο διαιτητής VAR πήρε το κινητό τηλέφωνό του και έβγαζε φωτογραφίες τις οθόνες που είχε μπροστά του για να παρακολουθεί τις φάσεις του αγώνα, κάτι που φυσικά απαγορεύεται.

Υπάρχει, επίσης, και άλλη μια σοβαρή καταγγελία της Mediapro καθώς αναφέρεται πως στο ημίχρονο του αγώνα μπήκαν διάφορα πρόσωπα στην αίθουσα του VAR, κάτι που επίσης απαγορεύεται. Ανάμεσα σε αυτούς φέρεται να ήταν και ο Αντόνιο Γάτο, ο άνθρωπος που είναι υπεύθυνος από την ισπανική Π.Ο. για το VAR!

Kαι όχι μόνο αυτό, αλλά φαίνεται πως αυτά τα άτομα παρέμειναν στην αίθουσα του VAR και μετά τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου.

Αυτό προκύπτει και από εικόνες που έδωσε στη δημοσιότητα το τηλεοπτικό δίκτυο.

Η απάντηση της Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας της Ισπανίας ήταν ότι σε καμία περίπτωση η εικόνα του VAR δεν άργησε τόσο όσο ισχυρίζεται η Mediapro, ωστόσο προκαλεί εντύπωση το γεγονός ότι δεν υπάρχει σχόλιο τόσο για το γεγονός ότι άνθρωποι της Ομοσπονδίας μπαινόβγαιναν στο δωμάτιο του VAR όσο και για τη στάση του διαιτητή VAR.

Από: sdna.gr