Πάρτι με τεσσάρα στη Σεβίλλη η Μπαρτσελόνα! (vids)

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισαν κόντρα στη Σεβίλλη οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε, παίρνοντας προβάδισμα με τρία τέρματα από το πρώτο ημίχρονο. Στη συνέχεια ακολούθησε το φανταστικό φάουλ του Μέσι για το 4-0, με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Η αντίπαλος του ΑΠΟΕΛ στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση και έπεσε στην 6η θέση της βαθμολογίας στη Λα Λίγκα. Δεύτερη είναι η Μπαρτσελόνα, με έναν βαθμό περισσότερο από την Ατλέτικο Μαδρίτης και δύο λιγότερους από τη Ρεάλ.

Τα γκολ για τους Μπλαουγκράνα πέτυχαν οι Σουάρες στο 27', Βιδάλ στο 32', Ντεμπελέ στο 35' και Μέσι στο 78'. Στα τελευταία λεπτά αποβλήθηκαν για τους γηπεδούχους τόσο ο Ντεμπελέ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, όσο και ο νεαρός Αραούχο με απευθείας κόκκινη!