Βαγιαδολίδ – Μαγιόργκα 3-0: Άνετο μεσημέρι

Η Βαγιαδολίδ ήταν μια κλάση πάνω από τη Μαγιόρκα στη μεταξύ τους αναμέτρηση για τη 12η αγωνιστική της LaLiga και έφτασε δίχως ιδιαίτερα μεγάλη προσπάθεια στο τελικό 3-0. Εντυπωσιακό γκολ ο Σάντρο Ραμίρεθ στις καθυστερήσεις.

Οι Καστιγιάνοι έδειξαν από το πρώτο μέρος πως ήθελαν και μπορούσαν να είναι το αφεντικό στη ροή της αναμέτρησης και ήταν εκείνοι με την πρωτοβουλία των κινήσεων και την αναζήτηση του γκολ.

Στο 40ο λεπτό έγινε το 1-0 με τον Χουακίν Φερνάντεθ να παίρνει πολύ δυνατή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μίτσελ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το ματς καθάρισε εύκολα και αρκετά νωρίς, με τον Ουνάλ να κάνει... άνω – κάτω την άμυνα της Μαγιόρκα και να κερδίζει πέναλτι αφού τα έβαλε με τρεις αμυντικούς και τον τερματοφύλακα οι οποίοι... δεν ήξεραν πως να διώξουν τη μπάλα!

Με το εύστοχο χτύπημα του ανθρώπου που κέρδισε και την παράβαση, από την άσπρη βούλα, η Βαγιαδολίδ έφτασε στο 2-0, για να έρθει και το τρίτο γκολ που ήταν και το πιο όμορφο, στην εκπνοή.

Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σάντρο Ραμίρεθ είχε όσο χώρο ήθελε για να πλησιάσει την περιοχή και να σκεφτεί τι θα κάνει, εξαπέλυσε όμως ένα δεξί σουτ από απόσταση, μπέρδεψε τον γκολκίπερ με τα φάλτσα κι έγραψε το τελικό 3-0!