Ξυπνάει και ανεβαίνει η Βαλένθια! (vid)

Τρίτη συνεχόμενη νίκη μέσα σε μία εβδομάδα για την Βαλένθια που με το 2-0 επί της υπολογίσιμης φέτος Γρανάδα πλησίασε τις θέσεις της κορυφής.

Άργησε, αλλά πήρε μπροστά η Βαλένθια, έστω κι αν χρειάστηκε να χάσει πολύτιμο έδαφος στο ξεκίνημα της σεζόν. Ιδανική εβδομάδα για τις νυχτερίδες που μετά το διπλό επί της Εσπανιόλ και την νίκη επί της Λιλ στο Champions League, τρίτωσε το… καλό απέναντι στην Γρανάδα.

Μετά από ένα ανιαρό πρώτο μέρος, η Βαλένθια ανέβασε στροφές στην επανάληψη και έφτασε στην επικράτηση με 2-0.

Το VAR ακύρωσε γκολ του Παρέχο στο 56ο λεπτό, όμως λίγο αργότερα ξανά σε μία δύσκολη φάση, ο Βας με κοντινή προβολή έκανε το 1-0.

Η Γρανάδα βγήκε μαζικά μπροστά για την ισοφάριση, αλλά τα κενά πίσω ήταν πολλά. Τα γκολ του Γκαμεϊρό (93’) ακυρώθηκε ξανά ως οφσάιντ, όμως στην τελευταία φάση του ματς ο Φεράν Τόρες έκανε το τελικό 2-0, που ανέβασε την Βαλένθια στην 7η θέση, στον πόντο από την ζώνη του Champions League.