Σώθηκε με ανατροπή η Μπαρτσελόνα! (vids)

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να ανατρέψει το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου και επικράτησε της Λεγανές με 2-1.

Καρδιοχτύπησε, αλλά τελικά η Μπαρτσελόνα έφυγε με το τρίποντο από την έδρα της Λεγανές. Οι Καταλανοί επικράτησαν 2-1 με ανατροπή και έτσι κατάφεραν να διατηρηθούν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της La Liga.

Το πρώτο ημίχρονο για την Μπαρτσελόνα ήταν απόλυτα αρνητικό. Οι Καταλανοί δεν μπορούσαν με τίποτα να διασπάσουν την άμυνα της Λεγανές, είχαν αργή ανάπτυξη και τα λάθη στη μεσαία γραμμή κυριαρχούσαν. Ισχυρό παράδειγμα αποτελεί ότι η πρώτη και μεγαλύτερη ευκαιρία της ομάδας του Βαλβέρδε σημειώθηκε στο 31ο λεπτό με κεφαλιά του Σουάρες και απίστευτη απόκρουση του Κουελάρ. Το συγκρότημα του Αγκίρε έβρισκε χώρους στην κόντρα και σε μία από αυτές, νωρίς στο παιχνίδι, στο 12ο λεπτό, Εν-Νεσίρι με ένα υπέροχο σουτ νίκησε τον Τερ Στέγκεν για το 1-0.

Στην επανάληψη η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο δυνατά. Η πρώτη προειδοποίηση ήταν από τον Πικέ στο 46', ο οποίος με το κεφάλι βρήκε το δοκάρι. Η ισοφάριση ήρθε στο 52' με τον Μέσι να βρίσκει τον Σουάρες, με τον Ουρουγουανό να σκοράρει με κεφαλιά.

Ο Βαλβέρδε στη συνέχεια άλλαξε το 4-2-3-1, σε 4-3-3 περνώντας μέσα τους Βιδάλ και Ράκιτιτς γυρίζοντας στα άκρα τον Μέσι, με τον τεχνικό των Καταλανών να αποδεικνύει την πρόθεση του για την ολική ανατροπή. Χρειάστηκε τελικά να φτάσουμε έως το 79ο λεπτό ώστε η Μπαρτσελόνα να κάνει το 2-1 και με τη βοήθεια μάλιστα του VAR.

Ο Ντεμπελέ εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα κατέληξε στον Βιδάλ, ο οποίος την έστειλε στα δίχτυα. Παρά όμως τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για οφσάιντ, από το ριπλέι φάνηκε ότι η μπάλα έφτασε στον Χιλιανό από παρέμβαση του Πέρες. Κάπως, έτσι η Μπαρτσελόνα πήρε το δεύτερο σερί τρίποντο της μετά την ήττα κόντρα στη Λεβάντε.

Αρχικές ενδεκάδες:

Λεγανές: Κουελάρ, Σίλβα, Σιόβας, Ομερούο, Μπουστίνζα, Ροσάλες, Πέρες, Ρόκουε, Όσκαρ, Μπρέιθγουεϊκ, Εν-Νεσίρι

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Βαγκέ, Πικέ, Ουμτιτί, Φίρπο, Ντε Γιόνγκ, Μπούσκετς, Ντεμπελέ, Μέσι, Γκριεζμάν, Σουάρες