Στην κορυφή και περιμένει η Ρεάλ Μαδρίτης! (vids)

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης... απέδρασε από την έδρα της Αλαβές η Ρεάλ Μαδρίτης, που επικράτησε 1-2 και πλέον είναι μόνη πρώτη στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος περιμένοντας το παιχνίδι της Μπαρτσελόνα με την Ατλέτικο την Κυριακή.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις με την Αλαβές να είναι ελαφρώς καλύτερη, αλλά τους Μερένχες να φτάνουν πιο κοντά στο γκολ με το δοκάρι του Μπέιλ.

Στηο δεύτερο μέρος η Ρεάλ προηγήθηκε στο σκορ στο 52' με ωραία κεφαλιά του Ράμος. Η Αλαβές στο 64' κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ράμος και ο Λούκας Πέρεθ στο επόμενο λεπτό δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα. Η απάντηση της ομάδας του Ζινεντίν Ζιντάν ήταν άμεση και στο 69' ο Καρβαχάλ από κοντά έκανε το 2-1 μετά από φάση διαρκείας και αφού πρώτα ο Πατσέκο είχε αποκρούσει το σουτ του Ίσκο.

Αλαβές: Πατσέκο, Αγκιρεγκαρίμπιρια, Λαγκουάρδια, Ναβάρο, Ντουάρτε, Βιδάλ, Πίνα ( 76' Πονς), Γουακάσο (82' Γκαρσία), Ριόχα (60' Μπερκ), Πέρεθ, Χοσέλου

Ρεάλ Μαδρίτης: Αρεολά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Ράμος, Μαρσέλο, Μόντριτς (80' Βαλβέρδε), Κασεμίρο, Κρόος, Ισκο, Μπέιλ (67' Ροντρίγκο), Μπενζεμά