Έχασε βαθμούς πριν το Clasico η Μπαρτσελόνα!

H Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από το Σαν Σεμπαστιάν, αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Ρεάλ Σοσιεδάδ και τώρα περιμένει την Τετάρτη στο «Καμπ Νόου» τη Ρεάλ Μαδρίτης σε ένα clasico... καυτό!

Ματσάρα έγινε στο «Ανοέτα» με τους Βάσκους να προηγούνται, τους «μπλαουγκρανα» να κάνουν την ανατροπή, τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν και να χάνουν και σημαντικές ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη.

Έτσι, η Μπαρτσελόνα είναι στην πρώτη θέση με 35 βαθμούς, η Ρεάλ Μαδρίτης, έχει 34, και παίζει αύριο βράδυ με τη Βαλένθια στο «Μεστάγια» και το clasico που έρχεται θα είναι παιχνίδι… φωτιά!

Πιο δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι, οι Καταλανοί αδυνατούσαν στα πρώτα λεπτά να κυκλοφορήσουν τη μπάλα. Οι παίκτες της Σοσιεδάδ ήταν σαφώς πιο απειλητικοί στο ξεκίνημα και στο 10ο λεπτό ο Μπουσκέτς τράβηξε από τη φανέλα τον Γιορέντε, ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι, ο Ογιαρθάμπαλ νίκησε τον Τερ Στέγκεν και έκανε το 1-0.

Ιδιαίτερα δραστήριος ήταν στο πρώτο μέρος ο Όντεγκααρντ, δανεικός στους Βάσκους από τη Ρεάλ Μαδρίτης, το σουτ του οποίου εκτός περιοχής στο 18’ πέρασε λίγο έξω.

Στο 30' ο Ογιαρθάμπαλ έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Πόρτου δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή και η φάση πέρασε ανεκμετάλλευτη για τους γηπεδούχους.

Σαφώς καλύτερη ήταν η Σοσιεδάδ στο πρώτο ημίχρονο, πολλά προβλήματα αντιμετώπιζαν οι μέσοι της Μπαρτσελόνα.

Στο 36' ο Μπουσκέτς έβγαλε δεξιά για τον Σέρζι Ρομπέρτο, ο Μέσι πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ρεμίρο και δύο λεπτά αργότερα έγινε το 1-1 με τον Σουάρες να βγάζει την κάθετη στον Γκριεζμάν, τον Γάλλο να σκάβει ωραία τη μπάλα και να την στέλνει στα δίχτυα για την ισοφάριση.

Τρομερή μπαλιά του Μπουσκέτς στον Μέσι, αυτός έδωσε έτοιμο γκολ στον Σουάρες, ο οποίος δεν έχασε την ευκαιρία και έκανε το 1-2 στο 49ο λεπτό.

Στο 58’ ο Θουμπελδία έδιωξε στη γραμμή την κεφαλιά του Πικέ και η… απάντηση για τους Βάσκους ήρθε στο 62’ με τον Μονρεάλ να κάνει το γύρισμα από αριστερά, τον Τερ Στέγκεν να μην απομακρύνει σταθερά και τον Ίσακ από κοντά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

Τριπλή χαμένη ευκαιρία της Σοσιεδάδ για να πάρει και πάλι το προβάδισμα στο 71', οι γηπεδούχοι πολιόρκησαν την εστία του Τερ Στέγκεν, αλλά ούτε ο Όντεγκααρντ, ούτε ο Ογιαρθάμπαλ, ούτε ο Ουίλιαν Ζοζέ  κατάφεραν να σκοράρουν.

Σοσιεδάδ (Ιμανόλ Αλγθουαθίλ): Ρεμίρο, Μονρεάλ, Θαλδούα, Γκεβάρα, Γιορέντε, Μερίνο, Πόρτου (59’ Γιανουζάι), Θουμπελδία, Όντεγκααρντ, Ογιαρθάμπαλ (85; Mπαρενετσέα), Ίσακ (65’ Ουίλιαν Ζοζέ).

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Λενγκλέ, Ζόρντι Άλμπα (73’ Σεμέδο), Σέρζι Ρομπέρτο, Μπουσκέτς (73’ Αλενιά), Ράκιτιτς (79’ Βιδάλ) Ντε Γιονγκ, Μέσι, Σουάρες, Γκριεζμάν

Πηγή: Sdna.gr