Θέλτα - Σεβίλλη 2-1: Αυτοκτονία! (vid)

Η Σεβίλλη πίστεψε ότι είχε την νίκη στο τσεπάκι της στο Μπαλαΐδος, όμως η Θέλτα με δύο γκολ στο τέλος γύρισε το ματς (2-1) και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη.

Το ρολόι σημάδευε το 71ο λεπτό στο Βίγκο και ο Φράνκο Βάθκεθ έστελνε την μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα της Θέλτα, κάτι που έμοιαζε με οριστικό νοκ-άουτ. Η Σεβίλλη είχε προηγηθεί από το 22ο λεπτό με τέρμα του Ελ-Νεσίρι, είχε κι άλλες ευκαιρίες και το δεύτερο γκολ έμοιαζε καταδικαστικό.

Ωστόσο, το VAR ακύρωσε το τέρμα για οφσάιντ και οι ελπίδες των γηπεδούχων αναπτερώθηκαν. Ο συνήθης σκόρερ Ιάγκο Άσπας μετά από τρομερή ασίστ του Ραφίνια έκανε το 1-1 (77’) και το ματς πήρε φωτιά.

Ο Νολίτο στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-2 (86’) και στην εκπνοή το Μπαλαΐδος σηκώθηκε στο πόδι. Ο Πιόνε Σίστο με κούρσα και αριστερό συρτό σουτ έκανε το 2-1 ακριβώς στην εκπνοή, χαρίζοντας μία τεράστια νίκη στην Θέλτα, που βγήκε από την ζώνη του υποβιβασμού.

Πηγή: Sdna.gr