Μπαρτσελόνα - Εϊμπάρ 5-0: "Μαγεία" Μέσι με 4 γκολ!

Για όσους τυχόν ανησύχησαν που ο Λιονέλ Μέσι είχε να σκοράρει για τέσσερα παιχνίδια, ο Αργεντινός απάντησε πως είναι καλά. Με ένα καταπληκτικό καρέ διέλυσε μόνος του την Εϊμπάρ (5-0) και επανέφερε την Μπαρτσελόνα στην κορυφή.

Με δαύτον είδηση δεν είναι όταν σκοράρει, αλλά όταν δεν σκοράρει. Ο Λιονέλ Μέσι έμεινε μακριά από τα δίχτυα για 4 συνεχόμενα παιχνίδια (η μεγαλύτερη περίοδος ανομβρίας τα τελευταία 6 χρόνια) και όλος ο πλανήτης άρχισε να αναρωτιέται αν τρέχει κάτι με αυτόν!

Τίποτα δεν τρέχει. Απλώς έτυχε και δεν σκόραρε σε τέσσερα συνεχόμενα παιχνίδια. Ανθρώπινο είναι. Συμβαίνει. Αυτή που πλήρωσε τα σπασμένα ήταν η Εϊμπάρ που δέχθηκε όλη την οργή του Αργεντινού μάγου πάνω της.

Η ποδιά που σκάει στο απίστευτο σόλο με το οποίο κάνει το 1-0 (14’) είναι αιτία για τον αμυντικό που την έφαγε να σταματήσει το ποδόσφαιρο!

Με ένα ακόμα σλάλομ, που τελείωσε με αριστερό διαγώνιο σουτ ο Μέσι έκανε το 2-0 (37’) και μολονότι πρόσφερε στο πιάτο το 3-0 στον Γκριεζμάν τρία λεπτά αργότερα, ο Γάλλος έκανε άτσαλο κοντρόλ και ο Αργεντινός είπε να του δείξει πως γίνεται η δουλειά (40’), φτάνοντας στο χατ-τρικ από το ημίχρονο.

Δύο γκολ από Λανγκλέ (76’) και Βιδάλ (82’) που ακυρώθηκαν μέσω VAR κράτησαν προσωρινά χαμηλά τον δείκτη του σκορ, όμως στο τέλος σε πρωταγωνιστικό ρόλο βρέθηκε ο Μάρτιν Μπρέιθγουεϊτ, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 72ο λεπτό.

Στο ντεμπούτο του, ο Δανός επιθετικός άφησε το αποτύπωμα του αφού με δύο σεντερφορίσιες κινήσεις είχε συμμετοχή στα δύο τελευταία γκολ από Μέσι (88’) και Αρτουρ (89’) στο χορταστικό 5-0 που φέρνει την Μπαρτσελόνα ξανά στην κορυφή (με ένα παιχνίδι περισσότερο) μία εβδομάδα πριν από το μεγάλο clasico της Μαδρίτης.

Πηγή: Sdna.gr