Ο Γκριζμάν έκανε τη δουλειά

Έστω και δύσκολα, η Ατλέτικο κέρδισε με 1-0 τη Ράγιο Βαγιεκάνο και πήρε το πρώτο της φετινό τρίποντο.

Στο 4ο λεπτό η κεφαλιά του Εμπαρμπά έφυγε μόλις έξω, ενώ η μοναδική μεγάλη φάση του πρώτου μέρους ήταν το σουτ του Λεμάρ στο 37’, με τον Γκαρσία να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Οι «ροχιμπλάνκος» πίεσαν κι άλλο στην επανάληψη και  στο 63’ μετά από κόρνερ και κεφαλιά του Σάβιτς, ο Γκριζμάν με γύρισμα από κοντά έκανε το 1-0. Στο 71’ το σουτ του Τρέχο πέρασε λίγο έξω, όπως και το φάουλ του Εμπαρμπά στο 86’. Και στο 90ο λεπτό ο Όμπλακ έσωσε την Ατλέτικο αποκρούοντας δύσκολα το σουτ του Μορένο από το πέναλτι.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Γοδίν, Ερνάντες, Χουανφράν (36’ Παρτέι), Σάβιτς, Σαούλ, Ρόδρι, Κορέα (66’ Κόκε), Λεμάρ, Γκριζμάν (77’ Ζέλσον Μάρτινς), Κόστα

ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ: Αλμπέρτο Γκαρσία, Αμάτ, Μπα, Αντβίνκουλα, Μορένο, Κακουτά (69’ Πόθο), Ελουστόνδο, Κομεσάνια (69’ Μεδράν), Άλβαρο Γκαρσία (77’ Σέρχιο Μορένο), Μορένο, Τρέχο, Εμπαρμπά.

Από: aek365.com