Ο Ντ' Αμπρόζιο λύτρωσε την Ιντερ! (vid)

Για τρίτη συνεχόμενη φορά με γκολ στο τέλος, η Ίντερ πήρε ακόμα ένα παιχνίδι με αγχωτικό τρόπο (2-1 την Φιορεντίνα) και συνεχίζει την ανοδική της πορεία.

Μετά τις απανωτές νίκες επί Τότεναμ και Σαμπντόρια με γκολ στα… χασομέρια, η Ίντερ τρίτωσε το… καλό με νέα νίκη επί της Φιορεντίνα (2-1), με ανάλογο σενάριο.

Αυτή τη φορά το γκολ λύτρωσης ήρθε στο 77ο λεπτό με τον Ικάρντι να δίνει μαγική πάσα στον Ντ’ Αμπρόσιο κι εκείνος με όμορφο πλασέ να λυτρώνει τους «νερατζούρι», που για μία ακόμα φορά τα χρειάστηκαν.

Ο Κέβιν Μιραλάς στο ντεμπούτο του στην ενδεκάδα των «βιόλα» είχε δοκάρι στο 4ο λεπτό, με την Φιορεντίνα να χάνει πολλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος και να την πατάει από ένα πολύ αυστηρό πέναλτι για χέρι του Βίκτορ Ούγκο που δόθηκε με VAR και αξιοποίησε ο Ικάρντι για το 1-0 (45’).

Η τύχη της Ίντερ εξαντλήθηκε στις αρχές της επανάληψης, όταν το σουτ του Κιέζα κόντραρε στο πόδι του Σκρίνιαρ κι άφησε άγαλμα τον Χαντάνοβιτς για το 1-1 (53’), όμως η ομάδα του Σπαλέτι είχε και πάλι τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσει ακόμα ένα ματς.

Το γκολ του Ντ’ Αμπρόσιο λύτρωσε την Ίντερ (77’, 2-1) που πλέον αγόρασε χρόνο και ηρεμία ενόψει της συνέχειας.