Τρίποντο με ανατροπή η Λάτσιο

Οι «λατσιάλι» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, εντούτοις πέρασαν με 2-1 από το Τορίνο επί της ομώνυμης ομάδας και παρέμειναν σε τροχιά τίτλου.

«Ζωντανές» τις ελπίδες της για την κατάκτηση του σκουντέτο διατήρησε η Λάτσιο. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Τορίνο μόλις από το 5’ με το πέναλτι του Μπελότι, παρ’ όλα αυτά έκανε μια μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και με τα τέρματα των Ιμόμπιλε (48’) και Παρόλο (73’), έφτασε στη νίκη με 2-1, στο παιχνίδι που άνοιξε την 29η αγωνιστική.

Η ομάδα της Ρώμης έφτασε τους 68 βαθμούς, έναν λιγότερο από την πρωτοπόρο Γιουβέντους, που αντιμετωπίζει αργότερα τη Τζένοα. Από την άλλη, η Τορίνο παρέμεινε στους 31 και στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Τορίνο άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς και συγκεκριμένα στο 5’ με πέναλτι του Μπελότι σε χέρι του Ιμόμπιλε. Η Λάτσιο, παρά το αρχικό «πάγωμα», ανέλαβε τα ηνία και προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις. Οι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (23’) και Ιμόμπιλε (37’) είχαν κάποιες καλές στιγμές, αλλά το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, ο Ιμόμπιλε αυτή τη φορά βρήκε στόχο και ισοφάρισε σε 1-1 στο 48’, φτάνοντας τα 29 γκολ στη φετινή Serie A. Οι «λατσιάλι» ανέβηκαν ψυχολογικά και πίεσαν για ένα δεύτερο γκολ. Οι προσπάθειες ευοδώθηκαν στο 73’ με το πρώτο φετινό τέρμα του Παρόλο, ο οποίος έκανε το 2-1. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και η Λάτσιο έφτασε στη μεγάλη βαθμολογικής σημασίας νίκη.