Τελείωσε το ''παραμύθι'' της Λάτσιο η Λέτσε!

Τεράστια νίκη με ανατροπή πήρε κόντρα στην Λάτσιο η Λέτσε (2-1) και με ματς περισσότερο βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Addio στον τίτλο από την ομάδα του Ιντζάγκι. Με 10 παίκτες τελείωσαν την αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι.

Μόλις στο 2’ το τηλεκατευθυνόμενο τεμάχιο του Μανκόζου στο παραθυράκι ακυρώθηκε για τους γηπεδούχους μέσω VAR για χέρι στο χτίσιμο της φάσης και μόλις δύο λεπτά μετά ήρθαν τα πάνω - κάτω. Ο keeper της Λέτσε, Γκάμπριελ, έκανε λάθος και αυτό οδήγησε στο εύκολο γκολ του Καϊσέδο για το 0-1, όμως η ομάδα του Φάμπιο Λιβεράνι κατάφερε να ισοφαρίσει στο 30’ με την κεφαλιά του Μπαμπακάρ στο παραθυράκι μετά τη σέντρα του Φάλκο από δεξιά.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι με τον Μανκόζου [ψηλά άουτ], όμως στην πρώτη φάση της επανάληψης έκαναν την ανατροπή με την σκαστή κεφαλιά του σέντερ-μπακ, Λουτσιόνι, έπειτα από κόρνερ του Σαπονάρα. Παρά τις ευκαιρίες των Laziali, το 2-1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε φέρνοντας την Λέτσε στο +1 από την Τζένοα στη μάχη για την παραμονή, ενώ αν η Γιουβέντους περάσει από την Μίλαν, θα περάσει και στο +10 από τους Ρωμαίους - οι οποίοι γνώρισαν δεύτερη σερί ήττα για πρώτη φορά φέτος.

Πηγή: sdna.gr